Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Kapitánská dcerka

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Kapitánská dcerka
 
Název díla: Kapitánská dcerka
Datum vložení: 22.5.2011
Referát vložil: Anita

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Literárně historický kontext: Inspirací byly autorovy vlastní zážitky a skutečné historické události. Většina příběhu je zasazena do prostředí vojenských pevností a rodného Simbirska.

Druh, žánr a jazyková složka díla: Román psaný formou deníkových zápisků vypravěče, kterým je Petr Anderejevič, šlechtický syn.

Téma díla: Popisuje Rusko za vlády Kateřiny Veliké se všemi nástrahami a překážkami doby.

Interpretace díla:
V 16 letech se má Petr Andrejevič připojit k Semjonovskému pluk s hodností seržána. Otec se však rozhodne neposlat jej do Petrohradu, ale do Oremburku ke komandu jeho starého přítele.
Cestou se Petr Andrejevič a jeho sluha Saveljič seznámí s rotmistrem husarského pluku Ivanem Ivanovičem Zurinem, se kterým celý večer pije a hraje kulečník. Petr sice prohraje, ale dluh vyrovná a s Ivanem se loučí jako přátelé.
Na další cestě zastihne vypravěče metelice, ze které se dostanou s pomocí neznámého poutníka, který jim pomůže najít hospodu. Petr mu z vděčnosti daruje zaječí kožíšek. Tulák mu děkuje a spokojeně odchází. Po příjezdu do Oremburku se Petr Andrejevič hlásí u generála a ten jej odvelí do Bělogorské pevnosti, vzdálené od Oremburku 40 verst.
Zde se postupně seznamuje s posádkou a kapitánskou dcerkou Marjou Ivanovnou, která se mu časem velmi zalíbí. Přátelí se především s A. I. Švabrinem, proto dá později právě jemu přečíst báseň, kterou se vyznává Marje ze své lásky. Švabrin se mu vysměje a urazí ho, tak ho hlavní hrdina vyzve na souboj. Ten je překažen kapitánovou ženou. Podruhé je ale Petr Andrejevič zraněn.
Je ošetřován místním posádkovým lékařem a také Marjou. Tehdy se také dozví, že Marja byla Švabrinem žádána o ruku těsně před jeho příchodem k posádce a že jej Marja odmítla. Následně se taky dozvídáme, že Marja Petrovy city opětuje. Petr proto napíše svému otci, aby mu sdělil své rozhodnutí oženit se s Marjou Ivanovnou.
Otec však jeho nadšení nesdílí a navíc ho kárá za hloupý souboj a zranění, které způsobilo i nemoc jeho matky.
Roku 1773 dostane kapitán Miron dopis od generála, který jim oznamuje nebezpečí napadení vzbouřencem Pugačovem. Ivan Kuzmič, kapitán posádky proto začne připravovat pevnost na Pugačův útok.
Pugačov zanedlouho přijíždí i se svými mužiky a zběhlými kozáky a pevnost obsadí. Petr je osvobozen na prosbu Saveljiče, který v Pugačovovi poznal tuláka, kterému vypravěč dříve pomohl. Švabrin se přidává ke vzbouřencům a je mu svěřeno vedení nad chodem pevnosti.
Dalšího dne Saveljič a Petr Andrejevič opouštějí pevnost a vracejí se do Oremburku podat zprávy.
Generál a jeho přátelé rozhodují, že proti Pugačovi nevytáhnou a raději budou vyčkávat. Město je obléháno a lidé začínají mít hlad. Při jednom boji získá Petr od kozáka Maximiče lístek od Marji a rozhodne se, že se pro ni vypraví. V další vesnici se opět dostává k Pugačovovi a když mu vypoví Marjin příběh rozhodne se Pugačov Petra Andrejeviče doprovázet. A Mášu opravdu předává Petru Andrejeviči, i když se dozví, kdo Marja je.
Petr, Marja, Saveljič a služebná Palaška tedy opouštějí pevnost. A vydávají se směrem na Simbirsko. Cestou jsou zastaveni kozáky a Petr Andrejevič se znovu setkává se Zurinem. Ten jej i Marju pohostí. Petr vyšle druhý den Marju do Simbiurska a sám zůstane u Zurina a dál bojuje proti vzbouřencům.
Nakonec je Pugačov poražen a Petr se chce vydat domů. Zurin však na něj obdrží zatykač, podle kterého je Petr přívržencem Pugačova.
P.etr tedy musí jet do Kazaně k soudu a k výslechu, kde vypráví celý příběh tak, aby do procesu nezatáhl Marju Ivanovnu a octne se ve vězení.
Marja se to dozví a vypraví se do Petrohradu, aby o Petrově nevině přesvědčila samotnou carevnu. Tu čirou náhodou potká v parku a v domnění, že hovoří s dvorní dámou, jí celý případ vyloží.
Ještě téhož dne je Máša volána na zámek, kde jí panovnice oznámí, že Petru Andrejiči uděluje milost.
***
Zde končí zápisky A. P. Griněvy. R. 1774 byl osvobozen a byl přítomen Pugačovovy popravy. Poté se konečně navrátil domů, kde se oženil s M. I. Mironovou.

Idea díla: Pravá láska, přátelství a moudrost zvítězí, nebojí-li se nástrah a nesnází, které je cestou za štěstím potkají.

Životopis spisovatele: Alexandr Sergejevič Puškin
Hodnocení: (hodnotilo 14 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Kapitánská dcerka Puškin, Alexandr Sergejevič 514 slov
Kapitánská dcerka Puškin, Alexandr Sergejevič 230 slov
Kapitánská dcerka Puškin, Alexandr Sergejevič 368 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info