Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

O měkkém srdci paní Rusky.

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > O měkkém srdci paní Rusky.
 
Autor: Jan Neruda
Název díla: O měkkém srdci paní Rusky.
Datum vložení: 22.5.2011
Referát vložil: AnNuUuShQaAaA

 

squareVClanku:
id='square-ir'
O měkkém srdci paní Rusky.
Stručný obsah:
Na začátku celé povídky je popisován nejzámožnější kupec z celé Malé Strany. Povídka začíná 3. května ve 4 hodiny odpoledne. Pan Josef Velš zemřel a u jeho lůžka se scházejí příbuzní a přátelé. K jeho lůžku se dostane i záhadná paní Ruska. Tato paní, byla již delší dobu vdovou a nikdy nechyběla na žádném malostranském pohřbu a vždy pomlouvala mrtvého. Pokaždé vyzvedávala jeho špatní vlastnosti a nedostatky, i přes to, že ho třeba ani neznala. Než se paní Ruska stihla rozpovídat tentokrát, naštěstí zasáhl pan Uhmühl, který byl náhodou blízkým přítelem zemřelého. Dovedl ji až domů, aby nemohla narušovat pohřeb svými poznámkami a den poté byla předvolána na komisariát v Mostecké ulici. Komisař jí udělil zákaz vstupu na všechny pohřby.
Paní Ruska se však nedokázala “smířit“ s tímto zákazem a proto se přestěhovala. Jejím nový dům stál vedle Újezdské brány, kudy musel projít každý pohřební průvod. Když pak nějaký takový průvod šel, paní Ruska vyšla vždy před její dům a od srdce se rozplakala.


Hlavní postavy:
Josef Velš (kupec) [Již mrtvý.]
Paní Ruska. (vdova)

Citace:
„Ona za to ani nemůže. Je jako pila, rozřeže, co se jí podloží!“
-Pan komisař.

Životopis spisovatele: Jan Neruda
Hodnocení: (hodnotilo 46 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info