Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Schody do Ráje

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Schody do Ráje
 
Název díla: Schody do Ráje
Datum vložení: 19.6.2011

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Dívčí četbu sice nečtu, ale když jsem ve své knihovně uviděla tuhle knížku, řekla jsem si, proč ne. Po přečtení Krátkého odstavce o knížce, který byl na zadní straně obalu, jsem si řekla, že by knížka mohla být dobrá. To jsem se ale šeredně spletla. Prvních pár vět se ještě dalo přečíst, ale ve chvíli, kdy, kdy Mirky otec(Mirka je hlavní hrdinkou celé knihy) v průběhu hádky řekl větu: ,,Jestli ti už jako samec nevyhovuji, tak se se mnou rozveď!", nevěděla jsem, zda se mám smát a nebo brečet. Existují samozřejmě lidé, kteří by něco takového řekli, ale bylo by to napůl v nadsázce a ne, jako tady, úplně vážně. A tak se z chvíle, kdy má člověk Litovat Mirku a její sestru Elišku., stala chvíle velmi komická. Stále jsem ale doufala, že se to nějak vylepší. Jenže jak plynul čas, nic se nelepšilo, ba naopak.
Všechny dívky, tedy až na Mirku a Elišku., se stali holky myslíce jen na to, jak dostat chlapa. Neříkám, že takový ženský nejsou,, to samozřejmě ano, ale že by taková byla i tahle maminka? Nejlepší kamarádka M, Eva? A všechny její spolužačky? Promiňte, ale to se mi nezdá moc věrohodné.
Maminka má manžela, který má hodně práce. Pracuje totiž jako doktor v jiném městě, než kde žije a tak se domů vrací pozdě v noci a zase brzo odchází. Jenže maminka to tak chtěla. Chtěla, aby vydělával víc, tak teď vydělává. Kdyby ale chtěla, vrátil by se domů. Byl na ni hodný a o holky se staral. A pak jede na dovolenou a šup, už má jiného chlapa. A to ještě chvilku před odjezdem jdou do lesa a všechno vypadá zase v pořádku.
Eva je zase mírumilovná, tichá a hodná holka. A pak si během prázdnin najde chlapa kolem 40 a chce s ním mít dítě. No řekněte mi sami, je tohle normální? Eva prostě není takový typ holky, vůbec mi to k ní nesedí.

Když maminka odejde od svého manžela a ten zůstane s holkami sám, holky se každý den chodí dívat na mámu, jak chodí z práce a ona, i když je vidí, k nim nejde, ani na ně nezamává, nic. A to mi přijde vůbec nejdivnější. Svoje dcery měla vždycky ráda a najednou jim ani nezavolá? Neznám žádnou takovou mámu. Tedy až na těch pár výjimek, jako jsou třeba ty, které svým dětem ubližují, ale tahle mezi ně nepatří. Takže jsem vůbec nepochopila tohle její chování.

Všechno dopadne dobře, jak už to u takových knížek bývá. Mirka se sice pokusí o sebevraždu a Eva je příšerně smutná, že ten čtyřicátník je ženatý a má dvě děti, ale Mirku z Ráje(ústav pro sebevrahy) pustí s tím, že se zabít nechtěla a Eva se hned vzpamatuje.
Spoustu událostí jsem ve svém vyprávění vynechala, tak třeba to, že Eliška měla meningokoka a Mirka byla málem znásilněna a i tak to vypadá na pořádnou dávku událostí. A víte, za jak dlouhou dobu se to všechno stalo? Přes jedny prázdniny. Kdyby tak jedna, dvě věci, ale je toho tolik... Tak třeba M. se stihne rozejít a zase začít chodit s Radkem, máma odejít a zase se vrátit k rodině a Eliška onemocnět a zase se uzdravit. Já nevím, ale všechno je to hrozně rychlé a strašně zvláštně napsané. Jediné, co sem na této knize četla celkem s chutí, byla doba, kdy se M. hádala s mámou, protože jí našla se Strejčkem(který se ve skutečnosti jmenuje pan Martinec a vytahuje z mámy informace).
A pak se mi ještě líbí název. Ke knížce celkem sedí. Ale já bych očekávala něco trochu jiného. Kdybych psala knížku na tohle téma, napsala bych ji jinak.

Na knížkách tohoto typu mi vadí takovéto vnucování toho, aby z vás byla s prominutím slepice. Vlastně mladým holkám radí, že se mají starat jen o svůj vzhled a najít si chlapa. Že holky nemají mít žádné cíle, jen si najít mužského a tím to končí.
Po přečtení téhle knížky bych přehodnotila svá hodnocení mnohých věcí, které jsem četla, viděla nebo slyšela, protože oproti ní je skoro všechno docela hezké.Životopis spisovatele: Šárka Junková
Hodnocení: (hodnotilo 5 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Schody do ráje Junková, Šárka 215 slov
Schody do ráje Junková, Šárka 251 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info