Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Malina

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Malina
 
Název díla: Malina
Datum vložení: 22.2.2005
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Tento jediný román Ingeborg Bachmannové může každý přečíst různými způsoby a najít zde odlišná témata. Někdo v něm nalezne příběh kriminální, jiný čtenář zase obyčejný příběh milostného trojúhelníku. Ve skutečnosti ale v textu najdeme lásku, osamělost i strach. Zároveň zjistíme, že hlavní postavy od sebe nejdou tak snadno oddělit a prolínají se.

Šťastná s Ivanem
První část popisuje vztah hlavní hrdinky s mladším mužem. Ačkoliv tu vystupují dva muži - Malina a mladší Ivan, můžeme je považovat za jedinou bytost. Malina je ten rozumově založený, který tvoří zároveň vypravěččino alter ego. Vypravěčka touží po Ivanově lásce, hledá své místo mezi lidmi. Ivan ale její lásku neopětuje a ona si nepřipouští, že by mohla být pro někoho nedůležitá nebo nepotřebná.
Celé vyprávění můžeme sledovat z ženského pohledu, protože konflikt ženského a mužského principu je tu na prvním místě. Vypravěčka vlastně popisuje, jak je v ní potlačována její ženská stránka.
Nedozvíme se sice jméno hlavní hrdinky, víme jen, že JÁ má hnědé oči, světlé vlasy a žije ve Vídni, zato můžeme cítit, jak se ženské já z knížky pomalu vytrácí.

Třetí muž
Druhá část románu už se nečte tak lehce. Přecházíme zde ze skutečnosti do neskutečných snů, ve kterých vystupuje další osoba - otec. Sny působí až hrozivě. Otcova nacistická minulost i jeho kruté chování se tu postupně vynořují v popisu vzájemného vztahu otce a dcery. Otec je tu vykreslen jako postava, která ničí vše ženské, přestože se ke konci nelogicky ve snech mění tvář otce na tvář matky.
Ve chvílích kdy je vypravěčka při vědomí, střídá fantazii a vzpomínky realita a rozhovory JÁ s Malinou.Ve snech se objevují metafory a hrozivé příběhy, které se později snaží JÁ vykládat Malinovi.

O posledních věcech
Ve třetí kapitole se hroutí vztah s Ivanem a vše směřuje k "vraždě". Ačkoliv jsou zde stále rozhovory mezi JÁ a Malinou, vše je vlastně už končící souboj mezi ženským a mužským principem.
Ženské já nakonec svůj boj prohrává a odchází ze světa a mizí ve zdi. Nad vším vítězí rozumový a pragmatický přístup mužského alter egaRomán končí slovy "Byla to vražda." Vražda ve smyslu zničení ženského já, které zastupovalo city a nemělo už dost sil na obranu.

Závěr
Cestu pro pochopení románu Malina si bude muset najít každý čtenář asi sám, protože se nejedná o jednoznačně vyložitelný text. Ale snad každý při čtení tohoto díla vycítí, jak moc se téma konfliktů mezi mužským a ženským principem dotýkalo spisovatelky osobně.
Další témata, která spisovatelku napadla při psaní tohoto románu, rozvíjela ve svých povídkách. Soubor povídek Simultánně (pod českým názvem V hlavní roli žena) se zabývá problematikou postavení ženy v moderní společnosti.

Životopis spisovatele: Ingeborg Bachmannová
Hodnocení: (hodnotilo 17 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info