Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Pes baskervillský

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Pes baskervillský
 
Autor: Arthur Conan Doyle
Název díla: Pes baskervillský
Datum vložení: 21.2.2012
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Devonské hrabství v Anglii je sídlem významného rodu Baskervillů. Poutá se k němu strašidelná pověst o psu baskervillském, která se dědí z pokolení na pokolení. Každý člen tohoto rodu zemře hroznou smrtí za nekalé a nemravné úmysly Huga Baskervilla.
Sir Charles Baskerville má slabé srdce, ale každý večer se jde projít do zahrady, která vede na blata. Jednoho dne je nalezen na blatech mrtvý a okolo jeho těla se vyskytují obrovské psí stopy. Dr. Jakub Mortimer, jenž mrtvolu ohledával, se obrátí na Sherlocka Holmese s prosbou, aby případ vyřešil. Na zámek má přijet poslední dědic rodu Henry Baskerville a samozřejmě je také ohrožen. Po celou dobu je u něj dr. Watson, který ho hlídá a podává Sherlockovi pravidelně zprávy, jak se věci vyvíjí a co se děje. Když se jednou večer vrací Watson z města, zahlédne na blatech muže. Vydá se za ním a zjistí, že to je Holmes. Ten mu vypráví, jak se celou dobu ukrýval ve staré chatrči, aby mohl lépe vyhodnotit situaci. Přišel k zajímavému závěru, že Charlese Baskervilla zavraždil pomocí svého psa Jack Stapleton, soused Henryho Baskervilla. Pro svou domněnku však zatím nemá důkazy. Musí použít Henryho jako návnadu. Jednoho večera jde sir Henry k sourozencům Stapletonovým na večeři. Ve skutečnosti to však jsou manželé a žijí zde pod nepravým jménem. Sherlock Holmes díky obrazům předků rodu, které visí na baskervillském zámku, zjistí podobnost mezi Jackem Stapletonem a jedním z portrétů. Hned je mu jasný motiv. Stapleton chce zavraždit i Henryho, aby získal majetek. Právě ten večer, kdy má jít sir Henry přes blata sám, čekají Sherlock Holmes a Watson za kameny, aby mohli útočícího psa zastřelit. To se jim povede a hned se vydají zatknout Stapletona. Beryl Stapletonová jim ukáže tajnou cestu přes bažiny, jíž se nepochybně vydal. Objeví jen botu, kterou Stapleton ukradl Henrymu, aby svého psa naučil na jeho stopu, což je důkaz, že Stapleton utonul. Sir Henry Baskerville se vydá s dr. Mortimerem na ozdravnou cestu, aby se vzpamatoval ze šoku.Hodnocení: (hodnotilo 42 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info