Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Občan Brych

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Občan Brych
 
Autor: Jan Otčenášek
Název díla: Občan Brych
Datum vložení: 22.2.2005
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Děj se odehrává v Praze v únoru 1948. V úvodu autor líčí dětství Františka Brycha a Ondřeje Ráže. Následující děj se odehrává v bouřlivých únorových dnech.

František Brych je synem chudé ženy, která chodí prát a uklízet bohatým jenom proto, aby mohl její nadaný syn studovat. František se ve škole seznamuje s méně nadaným spolužákem Ondřejem Rážem, který mu dává svačiny za vypracování úkolů a tím si ho vlastně podmaňuje. Mimo školu ho Ondřej ve všem předčí, dokonce mu i později odloudí děvče. Po válce František dostuduje práva a za pomoci strýce Miziny František získává úřednické místo v účtárně velkého závodu. František je člověk čestný, své naděje upírá k mírovému žití, ale z okolního světa je zklamán. Událostmi je velmi zaskočen, politicky je velmi nezkušený a nedokáže kvůli kariéře podlézat a vstoupit do strany. Odpuzují ho některé formy náboru nových členů do strany. Má sice v blízkosti čestného komunistu, pana Bartoše, který se snaží Františka přesvědčit, ale František mu nedůvěřuje. Po letákové aféře, do které se František zaplete, a poté, co se doví, že to byl právě strýc Mizina, který vše nahlásil Bartošovi, se František rozhodne emigrovat. Na Šumavě, kde skupina prchajících kapitalistů čeká na průvodce, poznává, že k nim vlastně nepatří. Ve skupině je krom jiných i bývalý spolužák Ondřej se svou ženou Irenou. Na poslední chvíli si to František rozmyslí a rozhodne se pro návrat. Spolu s ním se vrací i Rážova žena Irena. Po návratu si František Brych promluví s Bartošem a stane se z něho dobrý a poctivý občan socialistického státu.

Hodnocení: (hodnotilo 16 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Občan Brych Otčenášek, Jan 502 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info