Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Nesnesitelná lehkost bytí

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Nesnesitelná lehkost bytí
 
Název díla: Nesnesitelná lehkost bytí
Datum vložení: 22.2.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
V knize je vylíčen příběh pražského neurochirurga Tomáše a jeho ženy Terezy. Lékař Tomáš nechá v časopise otisknout článek o vině komunistické strany a je nucen po událostech v srpnu 1968 opustit Československo. Se svou ženou Terezou emigruje do Švýcarska, kde se Tomášovi nabízí slibná budoucnost. Jeho žena Tereza však v cizině žít nechce a vrátí se zpět do vlasti. Tomáš se rozhodne ji následovat. V Praze je Tomáš nucen odvolat své názory v článku. Tomáš odmítne. Totalitní režim mu znemožní získat práci v nemocnici, dokud neodvolá své názory. Tomáš je zaměstnán jako čistič oken a výloh, žije bohatým milostným životem. S Terezou se odstěhují na venkov, aby se vyhnuli nátlaku policie. Nakonec Tomáš s Terezou tragicky zahynou při automobilové havárii.
V knize je ještě vylíčen příběh druhého páru; pražské malířky Sabiny a vysokoškolského učitele France. Sabina byla jedna z Tomášových sexuálních partnerek. Sabina také emigruje do Švýcarska, ale když se Tomáš vrátí za Terezou do Československa, nachází v cizině samotu a prázdnotu. Seznámí se s univerzitním asistentem Francem. S Francem však Sabina není schopna navázat trvalý vztah, odmítá jeho politické názory, a tak od něho nakonec odejde. Franc rozchod nese velmi těžce a na její památku se zúčastní v Kambodži jakéhosi pochodu intelektuálů, který končí naprostým fiaskem. Franc na následky loupežného přepadení v Kambodži umírá.Životopis spisovatele: Milan Kundera
Hodnocení: (hodnotilo 19 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info