Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Lea z Leeuwardenu

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Lea z Leeuwardenu
 
Název díla: Lea z Leeuwardenu
Datum vložení: 22.2.2005
Referát vložil: TM

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Lea z Leeuwardenu

Arnošt Lustig

O autorovi

Autor próz s židovskou tématikou, sám byl také Žid, byl v několika koncentračních táborech. Útěkem z transportu smrti si zachránil život a do konce války se skrýval.

Celkové téma

O životě v Terezíně, o transportech do Osvětimi, o tom, jakým způsobem přežít. Ale i o dospívání mladé dívky a mladého chlapce, o tom jak oni vnímají to, co se děje kolem nich.

Hlavní téma

Hlavní hrdinkou tohoto díla je osmnáctiletá dívka Lea. Přestože je mladá, má pocit, že stárne, že má vrásky. Stáří se hrozně bojí. Snad je to ovlivněno tím, že v Terezíně na tom byli nejhůř právě staří lidé. Lea je sice vdaná, ale prožije románek s mladíkem, který nám vlastně tento příběh vypráví. Děj se odehrává pár dní přes tím než tato trojice nastoupí do transportu.
Autor dále popisuje způsob, jakým lze pašovat do pevnosti jídlo, jak se lze dostat ze seznamu lidí, kteří mají být transportováni do Osvětimi, jaký byl společenský život v Terezíně, jaká byla hierarchie obyvatelstva a jaké v Terezíně platily zákony. Dále píše o tom, co si lidé mysleli o Osvětimi a kdo o ní věděl a kdo nevěděl pravdu.
Na konci knihy nechává autor Leu zemřít – hned, jak přijedou do Osvětimi, je Lea poslána na konečné řešení, do spalovací pece.


Vyjadřovací prostředky

Psáno ich – formou. Hodně popisování a vlastních myšlenek. Středně dlouhé věty. Autor se vyjadřuje svým osobitým, těžko zaměnitelným způsobem.

Životopis spisovatele: Arnošt Lustig
Hodnocení: (hodnotilo 2 čtenáři)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info