Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Noc v Lisabonu

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Noc v Lisabonu
 
Název díla: Noc v Lisabonu
Datum vložení: 22.2.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Noc v Lisabonu

Erich Maria Remarque


Celkové téma

O životě emigrantů za druhé světové války. O tom, jak se lidé a k emigrantům chovali, byrokracii. O tom, že lidé, které hledalo gestapo nenašli klidu ani v cizích zemích, protože i tam se gestapo dostalo, a protože bez víza, bez dokladů, byli emigranti vyhazováni místní policií. O tom, k čemu až člověka dožene boj o přežití. Ale také o tom, co dokáže láska. Dále o bezradnosti a také bohužel o síle nemoci.

O knize

Kniha je psána er-formou a střídají se zde dva vypravěči a vlastně tedy i dva hlavní hrdiny. První vypravěč je člověk, se kterým se seznamujeme hned na začátku. Ten si večer vyjde ven, kde potká muže – druhého vypravěče, který mu vypráví svůj příběh. Vypráví mu ho, protože se přeje, aby to, co prožil zůstalo zachováno, ale bojí se, že jeho vlastní paměť selže. Nakonec mu ještě daruje dva lodní lístky a pas a vízum do Ameriky.

Hlavní téma

Z této knihy se vlastně pouze dozvídáme příběh toto druhého muže. Tento muž byl emigrant a byl svým způsobem již v bezpečí, když se rozhodl, že chce ještě vidět svou ženu Helenu, a tak se vrátil do Německa. Helena se nakonec rozhodne, že nezůstane v Německu, ale bude utíkat po boku svého muže. Helenin bratr je ale příslušník gestapa, a tak se vydá za nimi. Takže
hlavní hrdina je nakonec donucen ho zabít. Helena má však rakovinu a den před odjezdem do Ameriky, se zabije, protože již nemohla vydržet bolesti spojené s nemocí.
Životopis spisovatele: Erich Maria Remarque
Hodnocení: (hodnotilo 16 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Noc v Lisabonu Remarque, Erich Maria 355 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info