Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Piková dáma

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Piková dáma
 
Název díla: Piková dáma
Datum vložení: 1.5.2006
Referát vložil: Jitka Pátková

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Alexandr Sergejevič Puškin - Piková dáma

Ústřední postavou povídky je mladý inženýr Heřman. Jeho otec mu zanechal své jmění a on je střeží a neutratí z něho ani cent. Je velikým milovníkem karet, ale ještě se je nepokusil hrát. Tvrdil totiž, že jeho jmění mu nedovoluje obětovat nezbytné za naději, že získá zbytečné. Pokaždé, když se sjeli velcí hráči karet k jízdnímu gardistovi Narumovi, je dychtivě sledoval. Jednoho večera, když všichni dohráli, tak Tomský vyprávěl příběh o své babičce.

Jmenovala se hraběnka Anna Fedotovna. Když byla mladá, tak hrávala karty v Paříži se samotným vévodou orleánským. Jednoho dne vsadila a prohrála velkou částku. Přišla domů a nařídila manželovi, aby vše zaplatil.On odmítl a hraběnka nevěděla co dělat. Nakonec si vzpoměla na svého přítele, který byl považován ze podivína s velkým majetkem. Zajela k němu a chtěla, aby jí půjčil peníze. On jí poradil, že bude lepší, když peníze zpět vyhraje a řekl jí tři karty, na které když vsadí, tak vyhraje zpět svoji prohru. Ona ho poslechla a hned druhý den hrála karty v Paříži. Vsadila vše na tři karty a vyhrála.

Jeho příběhu nikdo nevěřil a ani on sám ho nemohl potvrdit. Jedinému komu zůstala tato myšlenka v hlavě byl Heřman. Jednoho dne, když nemohl spát,tak se toulal po městě, až narazil na dům, okolo něhož se to hemžilo lidmi. Zjistil, že dům je hraběnky Fedotovny. Rozhodl se získat tři výherní karty, ale zároveň věděl, že to nebude lehké. Vymyslel si plán. Chtěl se co nejblíže přiblížit Lizavetě Ivanovně, která se starala o hraběnku. Několik dnů pouze postával před jejím oknem a po čtrnácti dnech se na něho usmála. Pak jí předal dopis, ve kterém jí vyznal svou lásku. Několik dnů to trvalo, než mu napsala, aby za ní přišel.

Bylo to v den, kdy hraběnka přijela z plesu. On byl v jejich domě už dříve, ale místo toho aby šel do pokoje Lizavety, tak se zavřel v kabinatu na chodbě čekal na příchod hraběnky. Konečně nastal ruch na chodbách a přišla. Počkal než se převlékne a bude v pokoji sama. Pak teprve vstoupil. Viděl starou nehezkou hraběnku jak sedí u okna a nic nevnímá. Promluvil na ni a chtěl znát tři karty. Hraběnka ho stále nevnímala, to ho naštvalo a vytáhl na ní zbraň. Ona se polekala a sesunula se na zem. Poznal, že je mrtvá. Běžel za Lizavetou. Ona byla zděšená a pak mu poradila cestu, kudy z domu utéci.

Tři dny poté se konal pohřeb, kam přišel i Heřman.přišel k rakvi a zdálo se mu, že na něho mrtvá mhouří jedno oko. Vyděsil se a spadl na zem. Ostatní ho vynesli. Tu noc se mu zjevila hraběnka a prozradila mu tři karty. Byly to trojka, sedma a eso. Musel vsadit na každou v jeden den a vzít si Lizavetu za ženu.

Při příští možné příležitosti začal Hěřman hrát. První den vsadil vše na trojku a vyhrál. Druhý den vše vsadil na sedmu a vyhrál. Tředí den vše vsadil na eso a esa taky padlo, ale Heřman si byl natolik sebejistý a nezkontroloval si svou sázku. Místo na eso vsadil všechny peníze na pikovou dámu. Heřman se ze všeho zbláznil a zavřeli ho do nemocnice. Stále si pro sebe mumlá :“Trojka, sedma, eso. Trojka, sedma, dáma!“Životopis spisovatele: Alexandr Sergejevič Puškin
Hodnocení: (hodnotilo 91 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Piková dáma Puškin, Alexandr Sergejevič 235 slov
Piková dáma Puškin, Alexandr Sergejevič 412 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info