Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Černý Jestřáb Sestřelen

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Černý Jestřáb Sestřelen
 
Autor: Ridley Scott
Název díla: Černý Jestřáb Sestřelen
Datum vložení: 22.2.2005
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Black Hawk Down

Tento film byl natočen podle skutečné události. Odehrává se počátkem 90. let minulého století v Somálsku. Roky války mezi klany způsobili hladomor biblických rozměrů. 300 000 civilistů zahynulo hladem. Vládce Mohamad Farah Aidid kontroluje dovoz potravin v celé zemi. Jeho zbraní je hlad. Svět odpovídá silou 20 000 amerických vojáků z jednotek Delta Force a Rangers, kteří mají nastolit mír. Mise měla trvat tři týdny, ale po šesti začíná být Washington netrpělivý.
Akce která je v tomto filmu zachycena měla trvat pouze půl hodiny. Úkolem je zatknout vysoce postavené společníky Mohamada Faraha Aidida. Celou akci mají ze vzduchu podporovat Černé Jestřáby, vrtulníky, které v té době byly to nejlepší co mohla Amerika vlastnit. Jakmile je vyhlášena IRENE, to je krycí název mise, pozemní jednotky na humrech a vzdušné v Černých Jestřábech vyrážejí do boje. Ze začátku jde vše podle plánu. Společníky M. F. Aidida se podařilo zatknout, jsou naloženi do humrů a chystá se odjezd zpět na základnu. Když v tom raketová střela RPG zasáhne Černého Jestřába a američtí vojáci musí nečekaně tvrdě bojovat s nepoměrnou přesilou Somálců z Aididovy milice. Za malou chvíli je každému jasné, že akce nebude půlhodinová, nýbrž to bude boj o vlastní život…
Film režíruje Ridley Scott, který má mnoho zkušeností mimo jiné z filmu Gladiátor. Hlavního hrdinu seržanta Matta Eversmana ztvárnil Josh Harnett, který má za sebou již mnoho úspěšných filmů např. Pearl Harbor. V dalších rolích můžeme vidět Ewena McGregora, Toma Sizemora, Erica Banu, Williama Fichtnera, Sama Sheparda a Orlanda Blooma. Hudbu k filmu napsal Hans Zimmer, který je znám jako autor mnoha úspěšných soundtracků. Hlavně díky němu získal tento film Oscara za nejlepší hudbu.
Černý Jestřáb Sestřelen patří bezpochyby k nejpovedenějším válečným filmům poslední doby. Z vlastní zkušenosti Vám ho všem vřele doporučuji.

Hodnocení: (hodnotilo 42 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info