Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Mistr Kampanus

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Mistr Kampanus
 
Název díla: Mistr Kampanus
Datum vložení: 22.2.2005
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
V románu je zachyceno povstání roku 1618, bitva na Bílé hoře roku 1620, dále také poprava českých pánů na Staroměstském náměstí roku 1621.
Hlavním hrdinou tohoto historického románu je rektor Karlovy univerzity mistr Jan Kampánus, je to člověk čestný a chytrý, nezajímá se o politiku. Jedná se o skutečnou postavu. Kniha líčí poměry na univerzitě, život mistra i studentů. Zápornou postavou románu je nedbalý student Jiří Molerus, lehkovážný a líný, prahne po pomstě za znemožněnou kariéru. Mistr se s ním dostává do konfliktu. Po bitvě na Bílé hoře je univerzita obrána o majetek, zajímají se o ni Jezuité. Kampánus je protestant a na univerzitě zůstává. V domnění, že univerzitu uchrání, přestupuje na katolickou víru. Univerzitu se mu uchránit nepodaří. Je nucen odejít a klíče předat Molerovi. Kampánus je zdrcen a spáchá sebevraždu.

Životopis spisovatele: Zikmund Winter
Hodnocení: (hodnotilo 49 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info