Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Historie internetu

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Historie internetu
 
Titulek: Historie internetu
Datum vložení: 29.11.2009

 

squareVClanku:
id='square-ir'
HISTORIE INTERNETU
Internet, je celosvětová počítačová síť, vzájemně propojená s ostatními počítačovými sítěmi. Možnosti využití internetu, se počátkem 21.stolení, nebývale roszrostly. Stále více lidí využívá e-mail a surfuje, ať už jen tak pro zábavu, nebo za účelem získávání informací či výzkumu. Internet, umožňuje průmyslovým odvětvím po celém světě, předávat si obchodní informace během několika sekund.

Počátkem šedesátých let, se začaly objevovat první myšlenky (převážně v USA) na vytvoření sítě, která by navzájem propojovala nejdůležitější vojenské, vládní a vědecko-výzkumné počítače. Mělo jít o síť decentralizovanou, která bude fungovat i v případě výpadku některého z uzlů. Současně mělo platit, že všechny uzly měly být rovnocenné, každý z nich měl mít možnost vysílat i přijímat zprávy. Bylo jasné, že by to měla být síť bez centra, a měla by být schopna funkce i v případě výpadku jednotlivých uzlů. Koncem 60. let se sdružení RAND, univerzity MIT a UCLA, zabývaly myšlenkou vytvořením decentralizované sítě s přepojováním paketů. V roce 1968 přispěchal s finanční podporou na pomoc Pentagon, respektive jeho agentura DARPA (Defence Advanced Research Project Agency), a na podzim roku 1969, byly zprovozněny první čtyři uzly sítě, která byla nazývána ARPANET.

V roce 1945, Vannevar Bush publikoval v americkém časopisu The AtlanticMonthly článek As We May Think, v něm je popsáno, využití počítaču pro komunikaci.
Internet, který známe dnes a který se stal naším přítelem a pomocníkem, se zrodil počátkem 90. let. Jeho historie je však mnohem složitější. První předchůdce Internetu, byl vytvořen v roce 1969 institucí Advanced Research Project Agency (ARPA), pod záštitou Ministerstva obrany USA. Síť byla nazvána ARPANET. Zpočátku byla tvořena pouhými čtyřmi počítači. V roce 1972, k ní bylo připojeno 50 výzkumných a vojenských center. Později se rozdělila na dvě sítě: Arpanet a Milnet (armádní síť). V roce 1981, přibyla síť Bitnet (využita k propojení amerických vysokých a středních škol). Velikým problémem však byla komunikace mnoha různých platformách. Proto probíhal v této oblasti, intenzivní výzkum a jeho výsledkem (v r. 1983), byl protokol TCP/IP (Transmission Control Protocol / Internet Protocol), který je používán dodnes. Ačkoliv v polovině 80. let, existovalo několik sítí, stále ještě nebyly předmětem zájmu veřejnosti, protože nebyly volně přístupné. V roce 1986, byla vytvořena síť NSFNET (National Science Foundantion Network). Původně byla určená, pro propojení 5ti superpočítačů. Později se však toto řešení ukázalo natolik výhodné, že v roce 1990, byla síť Arpanet zrušena a nahrazena právě sítí NSFNET. V roce 1991 nad ní, byla vytvořena nová síť NREN (National Research and Education Network).

Vznik dnešního Internetu, je datován do roku 1993, kdy Švýcar Tim Berners Lee, vymyslel pro atomové fyziky ve švýcarském Bernu, nový způsob výměny informací. Tento nový způsob, známý pod zkratkou WWW (World Wide Web, což se dá přeložit jako "síť okolo světa"), byl startem závodu za zábavou a informacemi na Internetu. V roce 1984, bylo k internetu připojeno, pouhých 1000 počítaču, ale v roce 1992 už to bylo 1 000 000 počítačů. Obrovskou výhodou Internetu je, že při prohlížení WWW stránek se nemusíte starat o to, zda informace jsou na počítači v České republice, Kanadě, nebo třeba v Austrálii.

V roce 1994, tedy slaví Internet 25. výročí. Roku 1995, se služba WWW dostává na první místo, v počtu přenesených dat. Objevuje se první oficiální špionáž, namířená proti nelegálním výrobcům mobilních telefonů, a dalšího elektronického zařízení, vedená americkou tajnou službou, prostřednictvím Internetu. Rok 1996, přináší První veletrh Internetové technologie. V současné době, se Internet u nás stává stále více součástí běžného života. A to hlavně prostřednictvím elektronické pošty. Dnes je již zcela běžnou záležitostí, uvádět na své vizitce též adresu elektronické pošty, vlastní stránky (homepage) nebo společností, které přístup k Internetu nabízejí.


Budoucnost Internetu

Rozvoj Internetu se samozřejmě nezastavil. V dnešní době se stal, zcela běžným a nepostradatelným nástrojem, který mění současný svět. Přináší úžasné kvantum informací, potřebných nejen pro osobní potřebu, ale je významným mediem, zejména v oblasti komunikací s okolním světem a v neposlední řadě je nepostradatelným pomocníkem také pro mezinárodní obchod a podnikání, ale i prostředníkem komunikace mezi lidmi, bez ohledu na státní hranice.Stručně:

1969- vznik ARPANET (4 uzly), spojoval výpočetní střediska, rychlost, kolem 300-600 bd/s
1974- potřeba vytvořit jednotnou normu komunikace TCP/IP; doporučení dvou (TCP, IP) nových protokolů pro ARPANET
1979- konečná podoba rodiny protokolů TCP/IP, verze 4.2 operačního systému BSD (Unix s podporou TCP/IP)
1984- už více než 1000 uzlů v ARPANETU ; zavedení DNS (Domain Name Systém)
1986- vzniká NFSNET
1987- více než 10 000 uzlů
1989- 1 milion uzlů
1991- nová služba GOPHER (předchůdce WWW)
1992- připojeno ČSFR (Cesnet), vyvinut standart WWW.
1993- připojen White-house Washington DC; zvrat ve vývoji (státní správa vstupuje na internet= stává se z něj informační nástroj)

Hodnocení: (hodnotilo 113 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info