Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

28. říjen - Den vzniku samostatného československého státu

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > 28. říjen - Den vzniku samostatného československého státu
 
Titulek: 28. říjen - Den vzniku samostatného československého státu
Datum vložení: 29.11.2009

 

squareVClanku:
id='square-ir'
28. říjen - Den vzniku samostatného Československého státu

28. října 1918, byl v Praze "muži 28. října" - Antonín Švehla, Alois Rašín, Václav Klofáč, Jiří Stříbrný, Vavro Šrobár aj. - vyhlášen samostatný Československý stát. Martinskou deklarací, se k němu 30. října, přihlásila i slovenská reprezentace. Předcházela tomu, dlouhodobá národní i politická emancipace v rámci Rakousko - Uherské monarchie, a vývoj a výsledky 1.světové války. Vyvrcholením, pak byly úspěchy exilové i domácí reprezentace. Zde je třeba si vzpomenout, především Tomáše Garrigue Masaryka, Edvarda Beneše a Karla Kramáře. Názory na budoucí politické uspořádání, se však vyvíjely a idea samostatného státu se převážila, až během války. Vláda Rakousko-Uherska, musela nakonec 27. října 1918, odeslat nótu vládě Spojených států, oznamující přijetí mírových podmínek. 14. listopadu, Prozatimní národní shromáždění vyhlásilo ČSR, aklamací zvolilo prezidentem, Tomáše Garrigue Masaryka a předsedou vlády na základě voleb z roku 1911, Karla Kramáře. Reparační komise, na pařížské mírové konference v roce 1919, uznala 28. říjen 1918 za den vzniku Československého státu. Společný stát Čechů a Slováků, trval s přestávkou válečných let (1939 - 1945 protektorát Čechy a Morava a Slovenská republika) do roku 1992. 1. ledna 1993, vznikly po rozpadu České a Slovenské Federativní Republiky, dva samostatné státy - Česká Republika a Slovenská Republika. Česká republika, slaví 28. říjen, jako státní svátek i po rozpadu Československa.

28. říjen, je spolu s 1. lednem, řádovým dnem podle zákona 157/1994 Sb. o státních vyznamenáních České republiky. Tento den, uděluje prezident republiky ve Vladislavském sále Pražského hradu, stání vyznamenání.

Den vzniku samostatného Československého státu, patří k nejvýznamnějším státním svátkům s dlouhou tradicí. Jeho oslavám, věnuje prezident republiky, velkou pozornost. Památku prvního Československého prezidenta, Tomáše Garrigue Masaryka, připomíná položením věnce u jeho sochy na Hradčanském náměstí a sv. Václava, patrona českého národa a ochránce české země, položením kytice u jeho sochy na Václavském náměstí. Každoročně se prezident republiky, účastní vojenské přísahy vojáků Hradní stráže, jmenuje generály a přijímá na Pražském hradě členy diplomatického sboru. Vyvrcholením oslav tohoto státního svátku, je ceremoniál předávání státních vyznamenání ve Vladislavském sále Pražského hradu za účasti nejvyšších ústavních činitelů, diplomatického sboru a dalších významných osobností. Prezident republiky, při této příležitosti, vždy pronese projev. Celý ceremoniál, bývá v přímém přenosu přenášen Českou televizí.

Hodnocení: (hodnotilo 356 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info