Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Výklad

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Výklad
 
Titulek: Výklad
Datum vložení: 4.4.2010

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Výklad nebo výkladový postup, informuje čtenáře (psaný výklad) nebo posluchače (mluvený výklad) o zákonitých procesech v přírodě a ve společnosti. Objasňuje vznik a vývoj těchto procesů, vysvětluje jejich fungování, podává poučení o podstatě činnosti (strojů a zařízení, lidské práce).
Výkladový postup, bývá založen i na srovnání pomocí rozborů jevů a následného zobecnění poznatků, vyplývajících z rozboru.
Na rozdíl od popisu, který seznamuje čtenáře nebo posluchače, pouze se sledem (časovým nebo místním) jednotlivých složek předmětů nebo dějů, výklad objasňuje vnitřní (příčinné) vztahy mezi jevy a jejich složkami.
V řečové (jazykové) praxi, se často v jednom projevu kombinuje popisování s vykládáním. Např. se vyjde od popisu a přejde se k výkladu podstaty jevu, nebo se kombinuje výklad o předmětu s popisem jeho výroby nebo s úvahami o jeho možném využití, či o jeho dalším vývoji.

Hodnocení: (hodnotilo 64 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info