Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Mount Everest

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Mount Everest
 
Titulek: Mount Everest
Datum vložení: 5.4.2010

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Mount Everest


Mount Everest, je nejvyšší hora na světě. Vrchol hory, je hraničním bodem, mezi Nepálem a Tibetem, v současné době se nejvyšší bod, nalézá na tibetské straně.
Měří 8848 m. První žena, která vylezla na Mount Everest, byla Džunko Tabei, dne 16. května 1975. Jako první, stanuli na vrcholu Mount Everestu, 29. května 1953 Novozélanďan Edmund Hillary a nepálský Šerpa Tenzing Norgay. Dodnes, ale existují spekulace, že prvním člověkem na vrcholu mohl být, George Mallory v roce 1924, který při svém pokusu zahynul. Zkušenému horolezci, to ale nebylo uznané.

Je důležité zdůraznit, že Everest je horou, jejíž vrcholek je nejvýše nad mořskou hladinou. Za nejvyšší horu světa, může být pokládána také Mauna Loa na Havaji, která je nejvyšší horou od základny, jež je ukryta pod mořskou hladinou, na oceánském dně. Mauna Loa, takto přesahuje 9 km, ale nad moře ční pouhými 4 170 metry. Druhou horou, jež aspiruje na nejvyšší horu světa, je Chimborazo v Ekvádoru. Vrchol Chimboraza, je od středu Země o celých 2 168 metrů dále, než Everest – tedy Chimborazo měří 6 384,4 km a Everest pouze 6 382,3 km. Příčinu v takovém rozdílu, je nutné hledat v zemské rotaci, která deformuje tvar Země. Paradoxem je, že uvažujeme-li výšku nad mořskou hladinou, pak Chimborazo se svými 6 310 metry nad mořem, není nejvyšší horou. Nepál: má zhruba: 25,7 milionu obyvatel, a hlavní měato je Káthmándú. Leží v Himálájích, jako Mount Everest. V Nepálu se dá na horách pěstovat rýže a zelenina. Nejvyšší hora světa, neustále láká dobyvatele ze všech koutů světa, bez rozdílu věku, rasy či pohlaví. Nejstarším pokořitelem Mount Everestu, se stal o víkendu 76 letý Nepálec, Min Bahádur Šerčan. Na Everest, bylo zatím podniknuto, asi 283 výprav a vrcholu dosáhlo do r. 93 428 lidí, o další výstupy se ročně pokouší tisíce horolezců. Největšího počtu výstupů, jako jednotlivec, dosáhl šerpa Ang Rita. Na Everestu, také mnoho lidí zemřelo a to asi 115 (údaj z r. 92). Vrcholu lze dosáhnout 13 různými trasami.
Mount Everest, je krásný, jak v zimě, tak i v létě, protože mezitim není skoro žádný rozdíl.

První výstup, bez použití umělého kyslíku na Mount Everest úspěšně zakončili, 8. května 1978 Reinhold Messner a Peter Habeler. Messner pak v roce 1980, předvedl první kompletní sólovýstup. Everest má dvě hlavní horolezecké cesty, jihovýchodní z Nepálu a severovýchodní z Tibetu, ale existují i další méně časté cesty. Jihovýchodní cesta z Nepálu, je technicky méně obtížná, než severozápadní cesta z Tibetu, také proto je mnohem frekventovanější. Jihovýchodní cestou, šli také Hillary a Tenzing. Výběr prvovýstupu, byl ovšem předurčen politickou situací v oblasti, neboť Tibet, byl v roce 1949 uzavřen pro cizince. Od 20. let 19. st., se vrchol pokusilo zdolat několik expedicí, ale bez úspěchu většinou dosáhli výšky, asi 8400 m. Možná se to povedlo G. Mallorymu a A. Irvinovi, jejichž zmizení, je asi největší záhadou na Everestu. Naposledy byly viděni 8.června 1924, ale neví se jestli na Prvním nebo Druhem stupni, a proto se dodnes nedá určit, zda vrcholu dosáhli. Až v r. 1933, byl objeven Irvinův cepín, níže na hřebeni, což naznačuje jejich neúspěch. R. 1999 nalezla Americká expedice, tělo G. Malloryho, nedaleko severního hřebenu.

Potom následovali další pokusy, a 29. 5. 1953 poprvé na vrchol vystoupila britská expedice, a to novozélandan Edmund Hillary a šerpa Tenzing Norgay, za použití kyslíkového přístroje. Následovali další at úspěšní či nikoliv. A roku 1975 se stala 1. ženou, která dosáhla vrcholu, Japonka Junko Tabei. 1. Evropankou a 3. ženou na Everestu, byla v r. 1978, polka Wanda Rutkiewicz, kt. se stala nejlepší horolezkyní světa.
8. května 1978, Ital Reinhold Messner a Rakušan Peter Habler, uskutečnili 1. výstup, bez použití kyslíkového přístroje. Spory o tom, zda při výstupech používat kyslík, se vedli již od samého počátku (20.léta 19. st.). A každý horolezec na to měl svůj názor.

Další výzvou, byl zimní výstup, tento se podařil polské expedici a 17. 2. 1980, Leszcek Cichy a Krzystof Wielicki dobyli vrchol. V některých bodech, měli teplotu ve stanu - 40°C. V tomto roce, ale v srpnu se povedlo solo výstup Messnerovi, měl sebou batoh, vážící 20 kg s nejdůležitějšími věcmi.

Během let, výprav přibývalo a na Everestu přibývalo také odpadků a ty se r. 1984, pokusila zlikvidovat Nepálská expedice.
Před koncem 80. let, docházelo k vymýšlení různých rekordů a nových věcí, jako např. seskok padákem nebo jízda na lyžích z vrcholu, byly vyzkoušeny nové varianty tras, a k hoře dorazili komerční výpravy. Zvýšil se však i počet úmrtí. Roku 1988 Čínsko – japonsko – nepálská výprava, podnikla 1. přechod Everestu od sev. k jihu a zpět. Z vrcholu bylo první živé vysílání, a výprava organizovaná švýcarskými a francouzskými průvodci, jako 1 dovádí turisty na Everest. Další rok vyšplhal na vrchol 1 postižený horolezec, Američan Tom Whittaer .


Hodnocení: (hodnotilo 10 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info