Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Karate

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Karate
 
Titulek: Karate
Datum vložení: 6.11.2020

 

squareVClanku:
id='square-ir'

Úpolové sporty (bojový sport)
Rozdělení (podle zaměření) na: - Soutěžní (judo, karate, box, zápas, sumo, taekwondo...)
- Sebeobranné (krav maga, systéma, jujutsu...)
- Komplexně rozvíjející (aikido, tachi tchi, iaido...)
-> Karate
-japonské bojové umění.
Tradiční karate je staré bojové umění beze zbraně, které sloužilo jako účinná sebeobrana. V Japonsku v dobách, kdy boj o svůj život byl každodenní realitou a nošení zbraní bylo zakázáno. Při správném studiu principu karate jsou jeho studenti schopni využít maximálně možnosti svého těla a vytvořit tak silnou a účinnou techniku, kterou při správném načasování a umístění zneškodní soupeře.

Existuje mnoho stylů karate, mezi nejznámější patří:
• Šótókan (Shotokan-ryu) (styl zaměřený především na přímé techniky, výbušná síla)
• Šitó-rjú (Shito-ryu) ( styl zaměřený na rychlost a lehkost techniky)
• Gódžú-rjú (Goju-ryu) (styl upřednostňující obloukové techniky)
• Wadó-rjú (Wado-ryu) 
• Šórin-rjú (Shorin-ryu) 
• Ueči-rjú (Uechi-ryu) 
• Kjokušin ([kjokušin kaikan], nejtvrdší styl)
• Budókan 

Karate bylo poprvé předvedeno japonské veřejnosti v roce 1922
první kurz karate v Československuv roce 1962
Světová federace karate byla založena v roce 1990
V roce 2005 byl den 25. říjen oficiálně ustanoven jako Světový den karate.

Karate se cvičí v tradičním japonském kimonu, které je čistě bílé a cvičí se vždy na boso. Na toto kimono se následně uvazuje barevný pásek.
Barevné pásky v karate
V tradičním karate se využívá systém barevných pásků. Japonsky: OBI. Podobně jako ve škole jsou třídy, i v karate jsou různé barvy pásků, které ukazují úroveň dovedností karatisty.
V České asociaci tradičního karate existuje 9 žákovských stupňů, kterým říkáme KYU. Když karatista začíná cvičit, získává ihned 9.kyu (bílý pás). Na další stupně se již skládají zkoušky a karatista demonstruje základní techniky karate KIHON, sestavu KATA a KUMITE zápas. Čím je stupeň vyšší, tím jsou i požadavky na dovednosti a znalosti karatisty vyšší. Po bílém pásu následuje pás žlutý (8. kyu), následně oranžový (7.kyu), zelený (6. kyu), modrý (5.kyu-4.kyu), hnědý (3.-1.kyu). Po žákovských stupních následují stupně DAN. Dan jsou stupně pro pokročilé studenty nebo pro instruktory a mistry, kteří zvládli základní techniku. Zde se klade důraz na vyšší preciznost, znalosti zápasu, načasování, strategiií a detailní znalosti KATA včetně její aplikace. Stupěň DAN je vždy černý pás. V tradičním karate máme 9 stupňů DAN, kterých karatista může dosáhnout.


Hodnocení: (hodnotilo 0 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info