Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Fridrich Falcký

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Fridrich Falcký
 
Titulek: Fridrich Falcký
Datum vložení: 1.6.2021

 

squareVClanku:
id='square-ir'

Fridrich Falcký byl vévoda, vůdce Protestantské unie a na přelomu let 1619–1620 byl také králem českým. Narodil se 26. srpen 1596 v Ambergu a zemřel ve 36 letech 29. Listopadu 1632. Pocházel z rodu falckých Wittelsbachů. Protože vládl pouze rok tak se nazýval jako „zimní král“. Fridrich byl synem Fridricha IV. Falckého a jeho matky Luisy Juliany Oranžské. Jeho otec zemřel v roce 1610, když bylo jeho synovi Fridrichovi Falckému čtrnáct let. Fridrich Falcký se ujal vlády až v 18 letech, do té doby za něj vládla jeho matka Luisa Juliana ve jménu svého syna. V roce 1613 se oženil s Alžbětou, dcerou anglického a skotského krále Jakuba I.
Čeští stavové si vybrali svého kandidáta na českého krále již za vlády bezdětného panovníka Rudolfa II. a snažili se prosadit na trůn Albrechta Jana Smiřického, který však záhy zemřel. Jeho bratr Jindřich Jiří nepřipadal v úvahu, protože byl slabomyslný. Matyáš Habsburský, nástupce Rudolfa II., rovněž neměl žádné potomky. Ještě za jeho života byl zvolen českými stavy za krále Ferdinand II. Štýrský (5. června 1617) a korunován v pražské katedrále sv. Víta 29. června téhož roku. Čeští stavové, kteří věděli o jeho protireformačním tažení v Korutanech a Štýrsku, Ferdinanda zvolili za příslib respektování Rudolfova majestátu, který zaručoval náboženské svobody šlechty a měšťanů. Jak se však brzy ukázalo, svůj slib Ferdinand nehodlal dodržet.


Hodnocení: (hodnotilo 4 čtenáři)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info