Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Ropné katastrofy

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Zeměpis > Ropné katastrofy
 
Titulek: Ropné katastrofy
Datum vložení: 19.2.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
MÁLOKTERÁ EKOLOGICKÁ KATASTROFA má tak dramatický průběh, jako rozsáhlé úniky ropy do moře.Moře po takové havárii je dočista zdevastované a naftou nasáklá pobřeží budí dojem, že už nikdy nebudou vypadat jako dříve.Ptáci a mořští savci hynou po tisících.Z nechvalně známého tankeru Exxon Valdez vyteklo v roce 1989 41600 m3 surové ropy do moře poblíž Aljašky.Další katastrofa se odehrála v roce 1978, kdy se z lodi Amoco Cadiz, plujících podél anglických břehů směrem k Francii, uvolnilo osmkrát větší množství.Vyteklá nafta zamořila více jak 300 km francouzského pobřeží.
Likvidace následků takových příhod je tak náročná, jako vedení války.Nestačí pouze frontoví bojovníci, kteří provedou špinavou práci při čištění životního prostředí.Je nutno provést složité plánování, zorganizovat promyšlené zásobování a řídit pomocný personál.I tak probíhají čistící práce ve velikém chaosu.Téměř všechny zprávy se shodují na tom, že práce zaměřené na očištění pobřeží Aljašky po uvedené katastrofě neprobíhaly hladce, protože byly špatně koordinovány a jednotlivé složky zasahovaly po zbytečně dlouhém váhání.
Ropa je ekologicky závadná tím, že otravuje potravní řetězec a životní prostředí jako celek.Nejhorší následky má na ptáky a savce.Ropa zalepí peří ptákům nebo srst savcům, čímž znemožní normální regulaci teploty a následek je smrt z prochlazení.
Ale "není to zas tak hrozné, jak se zdá", protože ropa je rozkládána bakteriemi a vítr, vlny i příliv překvapivě rychle ropu odstraní.Napadená příroda tedy dokáže přežít.
S ropnými haváriemi je to jako s mnoha jinými věcmi v životě.Jeden gram prevence má větší cenu než tuna nápravných opatření.Pokud by se požadovalo, aby tankery měli dvojitý plášť, znamenalo by to výrazné zmenšení počtu tykových nehod.Je téměř jisté, že pokud by Exxon Valdez byl takto vybaven, ke katastrofě by nedošlo.Doprovodné lodi by mohly zabránit nárazu tankerů na břeh na frekventovaných vodních cestách.Lepší řízení vodního provozu by mohlo zabránit vzniku podmínek, při kterých hrozí srážka lodí, nebo jiný druh havárií.Tankery by se měly držet co nejdále od břehů, protože na širém moři se vyteklá ropa rozptýlí a neohrozí pobřeží.
Ale zatím se k těmto návrhům nepřihlíží.K ropným haváriím se přistupuje jako k nečekaným událostem, přestože takové vůbec nejsou.Pokud bude doprava ropy v tankerech probíhat tak jako dosud, musíme s ropnými haváriemi počítat.

JAK SE ODSTRAŇUJE KONTAMINACE ROPOU
První snaha je zaměřena na samotné zachycení ropy.K tomuto účelu byly zkonstruovány norné stěny, plovoucí na hladině díky plovákům z pěnové hmoty.Pružný lem pod hladinou částečně brání ropě v průniku za stěnu.
Dále jsou tu speciální čluny ("skimmers"), které sbírají vrstvu ropy z hladiny.Je možno s nimi pracovat různými způsoby.Jedna metoda spočívá v použití dopravníkového pásu, vyrobeného ze speciální tkaniny, která pohlcuje ropu.Pás je na jednom konci v kontaktu s hladinou, kde nasává ropu.Na druhém konci se ropa z tkaniny vymačkává pomocí přítlačných válců, přečerpává se na vlečný člun a odváží.
V některých případech, jak tomu bylo po havárii lodi Exxon Valdez, ropa ztuhne a stane se z ní vazká hmota, zvaná "mousse".V takovém případě je ropa natolik viskózní, že ji nelze sbírat z hladiny výše popsaným způsobem.Pak se používají stroje, známé pod jménem
"super-suckers", což jsou vlastně vysoce výkonné vysavače, ketré ropu vysají.Avšak jeden z nejúčinnějších způsobů se musí obejít bez pomoci techniky.Rybáři ze svých loděk sbírají ropu do věder.
K ropě je možno přidat chemická smáčedla, která usnadňují vznik emulze, tvořené drobnými kapičkami ropy ve vodě.Například prášek Elastol, který se smíchá s ropou, aby bylo snadnější sbírat ji z hladiny.
Dále se musí pomoci ptákům, vydrám a jiným zvířatům, která hynou podchlazením.Jejich těla se očišťují zubními kartáčky se saponátem na mytí nádobí.V některých případech se ohrožená zvířata letecky dopravují do havarijních středisek, vybavených k péči o ně.Ochránci životního prostředí někdy zahánějí zvířata z místa havárie střelbou z děl nebo pomocí prášků.
Ropou znečištěné zátoky se čistí pomocí tlakového vzduchu a horké nebo studené vody.Znečištění se proudem vzduchu a vody žene k bariérám ve tvaru "V", kde se ropa jímá a odváží pryč.Na pobřeží se někdy rukama shrabují zbytky ropy a asfaltové kuličky.
Biodegradace je slibná metoda čištění kontaminovaného pobřeží.Využívají se přírodní bakterie, schopné rozkládat ropu na jednodušší, neškodné látky.Kontaminované pobřeží se postříká roztokem hnojiva, které je zdrojem živin pro bakterie a urychluje jejich činnost.

Hodnocení: (hodnotilo 383 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info