Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Aljaška

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Zeměpis > Aljaška
 
Titulek: Aljaška
Datum vložení: 24.3.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Aljaška

Přezdívka státu : The Last Frontier
Připojen k Unii : 1959, 1 poslanec v Kongresu
Hlavní město : Juneau
Rozloha : 1 530 693 Km čtverečných
Počet obyvatel : 615 000
Přírodní zajímavosti : národní parky Mount McKingely, Glacier Bay, Wrangell-St. Eilas, Katmai a Lake Clarke
Hlavní odvětví : těžba ropy a zemního plynu, cestovní ruch, rybolov, těžba dřeva, lov kožešinové zvěře

Aljaška je největším státem USA a vedle Havajských ostrovů také nejmladším. I přes silné přistěhovalectví zaujímá v žebříčku států podle počtu obyvatel 3. místo od konce. Její součástí jsou i vulkanické ostrovy Aleuty a ostrov Kodiak s výskytem obrovského druho medvěda. Severní třetina země leží za polárním kruhem.
Aljašku přes Beringovu úžinu, tehdy pokrytou ledovcem, dosáhli první obyvatelé Ameriky asi před 30 000 lety. Jejich potomci, Eskymáci a Aluťané, stále obývají odlehlejší části státu. V 18. století přišli první evropští osadníci také z Ruska a Aljaška byla pod kontrolou rusko-americké společnosti do doby, než ministr zahraničí Spojených států Henry Seward (1801-1872) v r. 1867 dojednal její koupi od Ruska za 7,2 milionu dolarů.
Od té doby Aljaška zaznamenala několik vln imigrantů, kteří byli lákáni jejím obrovským nerostným bohatstvím a velkými projekty, jako byl transaljašský ropovod. Města jako Anchorage na jihu a Faifbanks ve středu země rychle rostla a stále se nejdůležitějšími koncetracemi obyvatel. Většinu státu však zabírá rozlehlá a nádherná divočina.

Hodnocení: (hodnotilo 95 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info