Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Mount Everest

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Zeměpis > Mount Everest
 
Titulek: Mount Everest
Datum vložení: 30.3.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Mount Everest (8848m)

Mount Everest leží na hranici mezi Nepálem a Tibetem (Čínou)
Nejvyšší štít světa byl vytvořen asi před 325. mil. lety na dně pravěkého moře, které již neexistuje.

Himaláje vznikli asi před 50. mil. lety kolizí Indie a Asie a pod obrovským tlakem způsobeným nárazy litosférických desek docházelo ke zlomům skal. Himaláje jsou mladými horami jejich růst trvá dodnes, každý rok se zvýši o 3 cm a Mount Everest až o 5cm.

Roku 1865 byla nejvyšší hora světa oficiálně pojmenována po siru Georgovi Everestovi, kt. byl šéf podrobného mapování Indie v letech 1830 – 43. Předtím se používali místní názvy např. Chamolungma nebo pojmenovaní Peak (Štít) XV.

Od 20.let 19.st. se vrchol pokusilo zdolat několik expedicí, ale bez úspěchu většinou dosáhli výšky asi 8400 m. Možná se to povedlo G.Mallorymu a A.Irvinovi jejichž zmizení je asi největší záhadou na Everestu. Naposledy byly viděni 8.června 1924, ale neví se jestli na Prvním nebo Druhem stupni, a proto se dodnes nedá určit zda vrcholu dosáhli.Až v r.1933 byl objeven Irvinův cepín níže na hřebeni, což naznačuje jejich neúspěch. R. 1999 nalezla Americká expedice tělo G.Malloryho nedaleko severního hřebenu.

Potom následovali další pokusy a 29. 5. 1953 poprvé na vrchol vystoupila britská expedice a to novozélandan Edmund Hillary a šerpa Tenzing Norgay za použití kyslíkového přístroje. Následovali další at úspěšní či nikoliv. A roku 1975 se stala 1. ženou,která dosáhla vrchol Japonka Junko Tabei. 1. Evropankou a 3.ženou na Everestu byla v r.1978 polka Wanda Rutkiewicz, kt. se stala nejlepší horolezkyní světa.
8. května 1978 Ital Reinhold Messner a Rakušan Peter Habler uskutečnili 1. výstup bez použití kyslíkového přístroje.Spory o tom zda při výstupech používat kyslík se vedli již od samého počátku ( 20.léta 19. st.). A každý horolezec na to měl svůj názor.

Další výzvou byl zimní výstup tento se podařil polské expedici a 17. 2. 1980 Leszcek Cichy a Krzystof Wielicki dobyli vrchol. V některých bodech měli teplotu ve stanu - 40°C.V tomto roce, ale v srpnu se povedl solo výstup Messnerovi měl sebou batoh vážící 20 kg s nejdůležitějšími věcmi.

Během let výprav přibývalo a na Everestu přibývalo také odpadků a ty se r. 1984 pokusila zlikvidovat Nepálská expedice.
Před koncem 80. let docházelo k vymýšlení různých rekordů a nových věcí jako např. seskok padákem nebo jízda na lyžích z vrcholu, byly vyzkoušeny nové varianty tras a k hoře dorazili komerční výpravy.Zvýšil se však i počet úmrti.Roku 1988 Čínsko – japonsko – nepálská výprava podnikla 1. přechod Everestu od sev. k jihu a zpět. Z vrcholu bylo první živé vysílání a výprava organizovaná švýcarskými a francouzskými průvodci jako 1 dovádí turisty na Everest.Další rok vyšplhal na vrchol 1 postižený horolezec Američan Tom Whittaer .

1. Čechem na Everestu byl Leopold Sulovský, který jako člen italské expedice dosáhl vrcholu 17. 5. 1991.

Na Everest bylo zatím podniknuto asi 283 výprav a vrcholu dosáhlo do r. 93 428 lidí o další výstupy se ročně pokouší tisíce horolezců.Největšího počtu výstupů jako jednotlivec dosáhl šerpa Ang Rita.Na Everestu také mnoho lidí zemřelo a to asi 115 (údaj z r. 92). Vrcholu lze dosáhnout 13 různými trasami.

Vrchol zdolávají horolezci každý rok, ale toto po sobě zanechává určité následky - způsobují erozi a zanechávají po sobě množství odpadků, což není dobré.

Mount Everest nyní se začínají používat i názvy Chomolungma a Sagarmatha měří 8848 m a je nejvyšším štítem v Himalájích a nej. horou na světě.

Hodnocení: (hodnotilo 248 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info