Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Subpolární pás

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Zeměpis > Subpolární pás
 
Titulek: Subpolární pás
Datum vložení: 23.1.2007

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Subpolární, nebo-li subantarktický a subarktický pás leží na severu hlavně na území Kanady, Skandinávie a Ruska. Na jihu ale více než z 90% zabírá území Tichého, Indického a Atlantského oceánu. A na zbytku plochy leží na části Severní Ameriky a na několika souostrovích u Austrálie. Subpolární pás také lemuje obě polární oblasti v pruzích širokých kolem 1 000 km. Tyto oblasti jsou zóny, ve kterých se mísí vlastnosti mírného s polárním pásem.

Na severní polokouli tvoří rozhraní lesotundry a tajgy. Lesotundra je krajina, kde smíšené lesy (borovice, modřín, bříza) přecházejí v křovinatou tundru (např.: keříkové vrby břízy...) a nakonec v tundru bylinnou (vlochyně, borůvky...), mechovou a lišejníkovou.

Faunou subpolárního pásu jsou: losi, jeleni, lišky, srnci, vlci, rysi, kuny lesní, jezevci, medvědi hnědí... Subpolární oblasti se vyznačují dlouhou a krutou zimou a krátkým, celkem teplým létem s velkými teplotními rozdíly.

Hodnocení: (hodnotilo 439 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info