Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Sklářský průmysl v ČR

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Zeměpis > Sklářský průmysl v ČR
 
Titulek: Sklářský průmysl v ČR
Datum vložení: 9.4.2008

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Sklářský průmysl

Sklo bylo objeveno kolem roku 3 000 př. n. l. v Egyptě.

Sklářský průmysl se u nás začal rozvíjet koncem předminulého století na severu čech (Jablonecko a Železnobrodsko)

Velká část našeho skla je vyvážena do zahraničí.

V minulosti se na roztavení skla používali pece ve kterých se topilo dřevem. V současné době jsou pece většinou plynové. Skláři dokáží vyfouknout zajímavé tvary sklenic, váz i uměleckého skla. Sklo se vyrábí čiré, průhledné nebo s příměsy barviv.

Surová skelná hmota se roztaví, vyfoukne, ořízne, zchladí a potom se dále může upravovat - broušoním, malováním nebo lepením.

Výroba šperků a skleněných figurek - V Železném Brodě je sklárna, která se zabívá výrobou šperků a ze skla a skleněných figurek. věci se vyrábějí roztavením skleněné tyčky z různobarevného skla. Tyč se nahřeje nad kahanem a pak se lepí na tyčky, horká hmota je tvárná a proto se s ní dobře pracuje, sklo se vytvaruje podle formy, horký kousek skla se potom obaluje v různých třpytivých hmotách po vychladnutí se sundá z tyčky a jsou hotové skleněné korále.

Na výrobu skleněných věcí je potřeba velká zručnost, protože sklo je velice křehké.

Hodnocení: (hodnotilo 167 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info