Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

ŘEKA JORDÁN

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Zeměpis > ŘEKA JORDÁN
 
Titulek: ŘEKA JORDÁN
Datum vložení: 19.4.2008

 

squareVClanku:
id='square-ir'
ŘEKA JORDÁN
Jordán je řeka v jihozápadní Asii, hlavní přítok Mrtvého moře. Jordán je dlouhý 320 km a jeho povodí zaujímá 17 300 km².
Pramennou oblastí Jordánu jsou jihozápadní svahy pohoří Hermon na pomezí Libanonu, Izraele a Sýrie. Vlastní řeka vzniká soutokem tří zdrojnic, říček Dan, Hásbání a Bánijás na bažinaté pláni Chule, pozůstatku někdejšího velkého jezera. Odtud po celý zbytek svého toku míří přímo k jihu. Výjimkou údolí Chule má Jordán na horním toku poměrně prudký spád a četnými peřejemi klesá k rozlehlému Galilejskému jezeru, ležícímu 210 m pod úrovní světového oceánu. V tomto úseku představuje zároveň mezinárodně uznanou státní hranici – zatímco pravý břeh Jordánu je územím Státu Izrael, na levém břehu se rozkládají Golanské výšiny.
Jordán je zdaleka nejvýznamnějším zdrojem sladké vody pro oblast Izraele, Palestiny, Jordánska a přilehlé části Sýrie. V současnosti je pro zásobování pitnou vodou, zemědělské závlahy či průmysl odebíráno 70 až 90 % průtoku řeky. To má jednak negativní důsledek v podobě setrvalého poklesu hladiny Mrtvého moře, neboť vypařování převládá nad přítokem. V květnu 2005 uzavřely Jordánsko, Izrael a Palestina dohodu o výstavbě velkokapacitního převaděče vody z Rudého do Mrtvého moře, který by měl nahradit deficit přítoku Jordánu.

Hodnocení: (hodnotilo 7 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info