Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Kaspické moře

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Zeměpis > Kaspické moře
 
Titulek: Kaspické moře
Datum vložení: 19.4.2008

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Kaspické moře
Kaspické moře je umístěno mezi Asií a Evropou.Někdy se udává, že pojem moře není správný, protože je to největší slané jezero. Se svou rozlohou splňuje charakteristiky moře i jezera. Na jeho březích leží 5 států: Rusko, Kazachstán, Turkmenistán,Irán a Ázerbájdžán. Název je odvozený od dávného kmene Kaspijců, kteří žili ve východní části Kavkazu. Má rozlohu 371 000 km². Je ze severu na jih 1 200 km dlouhé, průměrně 320 km široké a je hluboké 1 025 m. Objem vody je 78 000 km³. Rozloha povodí je 3 500 000 km². Jeho hladina leží 28,5 m pod úrovní světového oceánu.

Kaspické moře má velký význam pro národní i mezinárodní lodní dopravu. Základní náklady převážené po moři jsou ropa, dřevo, obilí, bavlna, rýže a síra. Hlavní přístavy jsou Astrachaň, Baku, Machačkala, Krasnovodsk a Aktau, které jsou spojené osobní dopravou. Mezi Baku a Krasnovodskem funguje železniční trajekt.

Podle charakteru dna můžeme moře rozdělit na Severní Kaspik, Střední Kaspik a Jižní Kaspik.

-Severní Kaspik je nejmělčí část celého moře s hloubkami 4 až 8 m. Tvoří okraj Přikaspické prohlubně Východoevropské desky. Dno je tvořené slabě zvlněnými usazenými horninami. Vyskytuje se zde řada mělčin a ostrovů.
-Střední Kaspik je výrazně hlubší. Jeho dno má heterogenní strukturu. Jeho východní část tvoří ponořený díl Turanské desky. Nachází se zde Derbentská propadlina která je hluboká 788 m.
-Jižní Kaspik je nejhlubší. Je charakterizovaný podoceánským vytvářením zemské kůry. U západního a jižního pobřeží má úzký šelf, u východního pobřeží je šelf výrazně širší. Dno představuje plochou hlubinnou rovinu. Nachází se zde žulová vrstva o tloušťce až 25 km a pod ní čedičová o hloubce až 15 km. Na severu se nachází několik podvodních hřbetů, táhnoucích se ze severozápadu na jihovýchod.

Hodnocení: (hodnotilo 201 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info