Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Brno

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Zeměpis > Brno
 
Titulek: Brno
Datum vložení: 6.5.2008

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Brno najdeme na 49° 12´ severní šířky a 16° 34´ východní délky nachází se na území České republiky. Je jejím druhým největším městem. Je největším městem Moravy. Je historickým městem. Ze severu je město chráněno Českomoravskou a Drahanskou vrchovinou. Leží na soutoku řeky Svitavy a Svratky. Řeka Svitava protéká Brnem v délce 13 km a Svratka v délce 29 km a na severozápadě města vytváří rekreační nádrž – Brněnskou přehradu. Město leží v nadmořské výšce 190 – 425 m n. m. a rozkládá se na 230 km2. K 31.3. 2004 má Brno 369 299 obyvatel. Mužů 175 151. Žen 194 148. Průměrná roční teplota +9,4 °C. Průměrná denní teplota v zimě -1,0 °C, v létě +17,8 °C.

Historie města Brna:
Na území města na soutoku řek Svitavy a Svratky žili lidé už v pravěku. Důkazem jsou nálezy z dob paleolitu , eneolitu a doby bronzové. V době Velké Moravy kolem roku 1000 vznikla osada u brodu přes řeku Svratku (nyní Staré Brno), která dala městu jméno. Od 11.stol zda stál břetislavský hrad, sídlo přemyslovského údělného knížete. Největší rozvoj města nastal za vlády českého krále Václava I. , který roku 1243 udělil městu menší privilégia a město se ohradilo hradbami s 5 branami. Budovali se tam kostely a kláštery, pořádali se tam trhy. Město se stalo obchodní křižovatkou. Ve 14. stol. zažívalo město svůj rozkvět. Ve městě bylo asi 1000 domů a 11000 obyvatel. Za husitských válek zůstalo město věrné králi Zikmundovi. Husité dvakrát obléhali město v roce 1428 a 1430. V 18. století byl rozvoji průmyslů a obchodů. Postupně se bourají hradby a místo nich tam staví domy a parky. Roku 1850 je k Brnu připojeno 32 okolních vesnic. Vznikají gymnázia, reálky, vysoké školy. Roku 1919 je založena Masarykova univerzita, roku 1928 brněnské výstaviště. Známou osobností, která působila v Brně je Leoš Janáček. Po něm je pojmenovaná Janáčkova akademie múzických umění a divadlo Janáčkova opera. Dalšími známými osobnostmi působícími v Brně jsou J.G. Mendel, F. Halas, R. Těsnohlídek a jiní. Mezi historické památky města patří barokní pevnost Špilberk, kde bylo od 17. do 19. století vězení, dále mariánský sloup, gotická Měnínská brána, gotická radnice, řada renesančních a barokních domů atd.

Hodnocení: (hodnotilo 146 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info