Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Norské Fjordy

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Zeměpis > Norské Fjordy
 
Titulek: Norské Fjordy
Datum vložení: 22.5.2008

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Během zalednění po 3 miliony let pokrýval celou Skandinávii ledový krunýř. Po něm se posunovaly velké ledovce pohybující se na vrstvě roztáté vody. Vyhledávaly všechny pukliny v zemském povrchu a spouštěly se do roklin a údolí řek rozšířených už v době předcházejících ledových období. Odstraňovaly vše, co jim stálo v cestě. Tento materiál zvyšoval erozní sílu ledu tím, že byl zamíchán do jeho masy. Ledovcové jazyky tak prohlubovaly dna údolí a vnikaly hluboko do vnitrozemí.
Fjordy západního Norska se strmými stěnami a plochým dnem jsou pozůstatkem pradávného říčního systému využívaného ledovci. Když ledovec roztál, sníženinu, která po něm zůstala, vyplnila mořská voda. Hloubka v jednotlivých fjordech se může lišit -pohybuje se od 10 do 200 metrů. Ledovec, který stékal z vnitrozemí, se často v ústí údolí anebo na jiném místě zastavil, když jeho hmotnost vzrostla. U vyústění do údolí, kde se nacházel zvýšený práh, některé ledovce popraskaly a rozdrobily se, čímž polevil jejich tlak a dál do vnitrozemí se už nedostali. Tam, kam se ledovce nedostali, dnes leží státy Švédsko, Finsko, Norsko - jedny z nejvyspělejších států světa.

Hodnocení: (hodnotilo 40 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info