Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Krkonoše

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Zeměpis > Krkonoše
 
Titulek: Krkonoše
Datum vložení: 28.10.2008

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Někdy též označovány jako Vysoké Sudety, jsou nejvyšším pohořím ČR. Leží v severních Čechách. Nejvyšší horou je Sněžka (1602m). Přez její vrchol prochází polsko-česká hranice.
V období prvohor byly Krkonoše naposledy zality mořem. Během celých druhohor a na počátku třetihor totiž za teplého a vlhkého klimatu docházelo k obrušování a zarovnávání reliefu (=tvaru). Teprve třetihorní alpinské vrásnění způsobilo pomalé vyzdvižení a vyklenutí pohoří. S nástupem čtvrtohor se výrazně změnilo evropské klima. Došlo k velkému ochlazení a k severnímu úpatí pohoří se přiblížil mohutný skandinávský ledovec.
V Krkonoších se nachází 54 hlavních vrcholů vyšších nad 1000m. Z dvaceti nejvyšších vrcholů v ČR se jich v Krkonoších nachází 15.
Na území Krkonoš se nachází Krkonošský národní park (1963).
Krkonoše jsou z klimatického hlediska naším nejdrsnějším pohořím. Vrcholové partie ležící nad hranicí 1400m se dají srovnat podnebím s grónským pobřeží.
Průměrné roční maximum sněhové vrstvy je 2m (ta se drží až půl roku) průměrné roční teploty se pohybují mezi 0 a 2°C. Často zde fouká silný vítr a tvoří se mlha.
Krkonoše jsou významným centrem letní i zimní turistiky.

Hodnocení: (hodnotilo 61 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info