Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Sopky v podání Já

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Zeměpis > Sopky v podání Já
 
Titulek: Sopky v podání Já
Datum vložení: 23.2.2012

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Sopky

Sopečná činnost je z hlediska člověka zvláštním přírodním procesem. Erupce sopek představují velké hazardy a často katastrofy. Nám, kteří žijeme na ,,vyhaslé půdě,, se v souvislosti se sopkami vybavuje katastrofa. Ale zdaleka to nemusí být ani pravdou. Sopky pro nás mohou být i impozantní, nepostřehnutelné avšak dnešní dění se točí právě kolem nich.

NA CELÉ PLANETĚ SE KAŽDÝM ROKEM PŘIHLÁSÍ O SLOVO NĚKOLIK DESÍTEK SOPEK, PŘESTO POUZE MENŠÍ ČÁST Z NICH PŘEDSTAVUJE AKUTNÍ HROZBU.

Sopka - neboli vulkán, je místo na zemském povrchu, obvykle ve tvaru hory, kde roztavené magma vystupuje či vystupovalo z hlubin Země. Na zemi se obvykle vyskytují podél hranic litosférických desek a v tzv.,,horkých skvrnách,,. Sopky se též vyskytují na jiných tělesech sluneční soustavy např.vulkán Tvasthar na Jupiterově měsíci Lo nebo Olympus Mons na Měsíci.

Vznik sopek - během vzniku sopek dochází k celé řadě událostí, které ovlivnují nejenom okolí lávovými výlevy, ale i místa, která mohou být tisíce kilometrů vzdálená. Během erupce dochází k odplynování magmatu čímž se uvolnují sopečné plyny, které mohouzměnit klimatické podmínky na našem území. V závislosti na magmatu, které se dere na povrch, vznikají různé druhy sopek. Mezi ně patří :
I.Štítové sopky
II.Starovulkány
III.Supervulkány

Druhy sopek-
I.Štítová sopka
- tvořena mnoha vrstvami lávamisu a malým obsahem podílu SiO2
- erupce se projevují výlevem množství lávy do okolí
- pohybující láva zanechává značné škody
- mezi nejznámější patří sopky z Havajských ostrovů

Signály vulkánů
Vulkány vždy před erupcí varují zjevnými úkazy, kterými jsou slabšími či silnějšími
Jsou to:
zemětřesení
Unikající kouř
Sirné a jiné plyny
Stoupá teplota vody……..

Typy erupcí - Chování sopky záleží na struktuře zemské kůry a v stupni tuhosti lávy. Erupcí je mnoho typů pojmenovaných podle jejich charakteru.

Strombovský typ erupce: nemívá katastrofální následky. Bývá hlučný, velkolepý. Žhavá láva bývá vymrštována vysoko vzhůru, obvykle padá zpět do kráteru, škody jsou tak malé.

Pliniovský typ erupce- je způsoben výbuchem plynů, které se nahromadily pod ucpaným kráterem. Exploze vytváří kráterový komín, jímž je rozžhavený popel, lapily a pumy vystřelovány do vzduchu. Erupce bývají prudké, výbušné.

Havajský typ erupce- vzniká jen zřídka. Vytéká pomalu řídkou lávou ze širokého nízkého kráteru.

Peléský typ erupce- nejničivější typ erupce. Když tento druh sopky exploduje, zpočátku pomalu sopka vytlačuje plyny kráterová ,,zátka,, byla vysoko do vzduchu vymrštěna.

Sopky v náboženství –Sopky odnedávna přitahují pozornost člověka, vzbuzujícího respekt i úctu zároven. Mnohé národy v minulosti, ale i dnes považují sopky za posvátné nebo za sídla bohů. Již staří Řekové uctívali boha ohně Héfista, který sídlí pod sopkou. Staří Římané tohoto boha pod jménem Vulcanus. Od toho pochází název pro sopky-vulkány.

Nejničivější erupce
Sopka /Země /Rok /Oběti
Tambora Indonésie 1815 cca 92000
Krakatoa Indonésie 1883 cca 36000
Mont Pelée Martinik 1902 cca 30000
Nevado de Ruiz Kolumbie 1985 cca 22000
Etna Itálie(Sicílie) 1669 cca20000
Vesuv Itálie 79 cca 16000

Zemská kůra-skládá se z mnoha pevných desek,které plují na svrchní části zemského pláště.Tato část se nazývá ,,astonosféra,,.V místech,kde se tyto části stýkají bývá zemská kůra rozmatlaná tak,že si zde magma,které je pod velkým tlakem může najít cestu na povrch.Tak vzniká kráter sopky.

Hodnocení: (hodnotilo 2 čtenáři)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info