Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

TEPELNÁ ČERPADLA

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Ostatní > TEPELNÁ ČERPADLA
 
Titulek: TEPELNÁ ČERPADLA
Datum vložení: 8.11.2008
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Tepelná čerpadla jsou moderními zdroji vytápění s minimálními
provozními náklady a s minimálním vlivem na životní prostředí.
Princip tepelného čerpadla je znám již přes 100 let. První veliké
technické využití tohoto způsobu vytápění se uskutečnilo v roce
1936. Tehdy bylo tepelné čerpadlo použito k vytápění curyšské
radnice ve Švýcarsku. Rozsáhlejší využití tepelných čerpadel pro vytápěni však nastalo teprve se zvýšením cen energií začátkem sedmdesátých let.
Tepelné čerpadlo je zařízení,které dokáže odebírat teplo z okolí a využít jej pro vytápění nebo ohřev vody.V okolním prostředí (vzduch, voda, země) jsou obrovské přírodní zdroje energie o nízké teplotní úrovni. Tyto zdroje energie mohou být využity pro vytápění prostor jen tehdy, je-li jejich tepelná energie přečerpána pomocí zařízení na vyšší teplotní úroveň. Tepelná čerpadla jsou tedy zařízení, která odejmou tepelnou energii tepelným zdrojům, jež jsou k dispozici a jejichž tepelný potenciál není přímo využitelný. Užitné teplo se skládá z tepla, které bylo zdroji tepla odejmuto jeho ochlazením a tepla, které odpovídá pohonné energii. Tepelné čerpadlo pracuje, pokud je venkovní teplota vyšší než -15°C. Optimální venkovní teplota pro topení je od -5°C do +5°C. V našich zeměpisných podmínkách nelze tedy spoléhat na vytápění tepelným čerpadlem typu vzduch-vzduch celoročně, ale pokryje řádově 90% až 95% roku.

Výhody energetické
Kompresorové tepelné čerpadlo poháněné elektřinou šetří průměrně 65% elektřiny, která by byla ve srovnatelném případě spotřebována v elektricky vytápěném objektu.

Výhody ekologické
Nízká energetická náročnost a využití přírodní energie snižuje zátěž na životní prostředí. Oproti běžným způsobům vytápění podstatně snižuje množství škodlivých látek v našem ovzduší.
Bezpečný provoz
Při provozu tepelného čerpadla nehrozí nebezpečí výbuchu či vznícení nebo otrava oxidem uhelnatým.

Schéma:

Hodnocení: (hodnotilo 77 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info