Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Gejša

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Ostatní > Gejša
 
Titulek: Gejša
Datum vložení: 23.2.2012
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
GEJŠA
Původ názvu
„Gejša“ pochází ze slova „gej“, tj. „umění“, a „sha“ které znamená „přítomnost“ (ve smyslu bytí) nebo „společnost“ (ve smyslu doprovodu). Slovo Gejša tedy znamená přítomnost umění, doprovod umělkyně. Encyklopedické
definice často uvádějí, že se jedná o krásnou a inteligentní ženu, jejímž hlavním posláním je bavit muže. Gejša má za úkol muže bavit ve společnosti tancem, zpěvem či jiným uměním. Patří mezi typický a neodmyslitelný symbol Japonska.

Představitelé gejši
Paradoxem je, že první gejši byli muži, ale v polovině 18. století se začaly prosazovat gejši-ženy, které se svým bílým make-upem a tradičním japonským šatem kimono okouzlily nejednoho Evropana. První gejša ženského pohlaví se objevila roku 1751 v nevěstinci v Kjótu. O padesát let později už byly gejšami výhradně ženy.

Make-up a vzhled
Obličej a šíji si gejši natíraly jakousi bílou směsí rozmíchané s vodou. Natíraly si celý obličej a krk, vždy však nechávaly na okrajích (u vlasů) nepatrný kus nenabarvené kůže, aby daly najevo že je barva jen ,,maska" a muže vzrušovalo vidět pravou tvář gejši. Obočí a oční linky si zvýraznily černým ohořelým kusem dřeva, rty přetřely rudou pigmentovou směsí. Ke kadeřníkovi se chodilo jednou za týden a do vlasů se vtíral horký vosk, aby účes držel. Gejši-učednice nosily drdol zvaný momoware ("rozpůlená broskev") s červenou stuhou uprostřed.

Výchova
Výchova budoucí gejši začíná v útlém věku, někdy i v pěti letech. Již tehdy se tato děvčátka začínají učit tančit, zpívat, příjemně hovořit a studují i umění čajového obřadu, aranžování květin (ikebany), kaligrafie a dalších tradičních japonských umění. Dorůstající dívky se pak stávají nejdříve "učednicemi", které se tradičně nazývají v Tokiu Hangjoku a v Kjótu Maikó (tančící dívka). Teprve po jisté době učení se mohou stát pravými gejšami. Gejšami se dívky často stávaly proto, že je prodali nemajetní rodiče nebo proto, že je opustil manžel. Jiné byly dcerou gejši, případně prostitutky.

Význam
V západním světě se stalo slovo gejša synonymem japonské prostitutky, ale spíše neprávem, jelikož gejša byla spíše „umělkyně“, která čas od času přistoupila na sex, nejednalo se však o samozřejmost. Z toho důvodu také nebylo povolání gejši zakázáno v roce 1957, kdy byla zakázána prostituce. Hlavním úkolem gejši bylo bavit, hrát na tradiční strunný nástroj šamisen či připravovat čaj. Nejúspěšnější gejši byly vždy dobré tanečnice.
Spatřit gejšu na ulici japonského města je však téměř nemožné, a pokud se to podaří, většinou se jedná o převlečenou japonskou školačku, která se nechá fotografovat davy turistů. Pravé gejši jsou příliš zaměstnané v čajovnách, než aby měly čas se věnovat turistům.

Misuage
Gejša - učednice (poznala se podle bohatě zdobeného kimona, výrazného zdobeného pásu - obi a červené stuhy ve vlasech), když už byla známá po čajovnách, nabídla své „misuage“ (panenství)[zdroj?]. V čajovně se shromažďovaly nabídky, muž s největší nabídkou dostal misuage. Když byla gejša oblíbená, měla svého danna neboli sponzora. To byl většinou bohatý muž, který jí hradil náklady na kosmetiku, na školu (gejši se stále učily, chodily na hodiny zpěvu, tance) atd. Většinou spolu měli milostný poměr. Gejša měla danna obvykle tak půl roku, pak většinou tento vztah skončil. Kimona, která gejši nosily, byla vzácná, byla to umělecká díla. Jinak na první pohled byla gejša od prostitutky odlišná tím, že uzel na obi měla uvázaný vzadu - složitý úvaz bylo velmi náročné zavázat, protože kimona byla jedné velikosti a pod pás se složila nepotřebná délka. Většinou na to měly gejši oblékače, samy by to nezvládly. Prostitutky si uzel vázaly samy, a to vpředu.
Současnost
V současnosti jsou zákazníky gejš převážně politici, obchodníci a šéfové podsvětí. Gejši mají za úkol konverzovat s hosty, tančit, zpívat, lichotit. Účet přichází poštou za několik dnů a při pěti hostech dosahuje kolem milionu jenů (několik set tisíc korun). Gejši bývají také najímány na důležitá obchodní jednání a schůze, aby jim dodaly lesku a účastníkům pocit luxusu. Pro samotné muže představuje gejša jejich úspěch. Gejša je mužovou důvěrnicí i komplicem.

Hodnocení: (hodnotilo 0 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info