Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Sommelier definice

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Ostatní > Sommelier definice
 
Titulek: Sommelier definice
Datum vložení: 29.4.2020
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'

Sommelier je odborník, specialista na víno, ostatní nápoje a na kombinace pokrmů, nápojů. Není avšak vůbec výjimkou, vztahuje-li se tento termín v německy, či francouzsky hovořících krajinách i na odborníka na chleba.


Mezi základní činnosti sommeliera patří: nákup vína, skladování, sestava vinného lístku v návaznosti na kombinace s jídlem, práce se zákazníkem ? přijímání objednávek, doporučení vína k jídlu, servis vína u stolu.


Existuje mylná představa, že sommelier většinu své pracovní doby tráví ochutnáváním vína. Sommelier se podílí na tvorbě vinného lístku, spolupracuje se šéfkuchařem na jídelním lístku, stará se o vinný sklep restaurace, a objednává dostatečné zásoby nápojů. Nejvíce času ovšem stejně tráví ?na place? ? s hosty restaurace. Samozřejmě určitou část své práce věnuje degustacím a hodnocení vín, ale vždy jde o pracovní hodnocení, tzn. o výběr vín pro nový vinný lístek.


Slovo sommelier má svůj původ ze slov:


  • Somme / Sommier v provensálského dialektu ?saumalier? ? tzn. zodpovědný za zvířecí potah ? doprava vína.
  • Sommé (pověřený) jeden z mnichů v klášteře, pověřený péčí o prostírání, chléb, víno a nádobí.


Povolání sommelier má počátky v 19. století, kdy vznikaly velké hotely a exkluzivní restaurace. Doporučení sommeliera pak ovlivňuje subjektivní vnímaní chuti.Objedná-li si zákazník drahé víno, pak očekává že Sommeliér mu k němu podá také odborný výklad a patřičné doporučení. V opačném případě hrozí ztráta reputace restaurace.Hodnocení: (hodnotilo 0 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info