Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Medovina

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Ostatní > Medovina
 
Titulek: Medovina
Datum vložení: 10.4.2006
Referát vložil: knuP

 

squareVClanku:
id='square-ir'
MEDOVINA

Medovina je tradiční nápoj dávných národů. Jedná se o nápoj vzniklý kvašením medu naředěného vodou a upraveného kořením nebo ovocnou šťávou. Vzhledem k poměrně vysokým cenám a dostupnosti pravého včelího medu na našem trhu se budeme muset zřejmě omezit pouze na "sváteční" popíjení medovinky a úroveň alkoholu v krvi si budeme zvyšovat klasicky: pivíkem, Druhy medoviny rozdělujeme
Podle výrobního postupu můžeme medoviny rozdělit na nevařené - med se smíchá s vodou za studena, případně za mírně zvýšené teploty (tento postup využíváme u kvalitního medu) a na vařené medoviny, kdy med s vodou povaříme, přičemž sbíráme vznikající pěnu. Budeme vařit tak dlouho, pokud se tvoří pěna. Dalším druhem jsou ovocné medoviny, kde je část medu nahrazena ovocnou šťávou. Lépe kvasí a snadno se čeří.
Postup výroby
Je vhodné roztok medu obohatit amonnými sloučeninami (živná sůl Vinka) a případně roztok okyselit kys. mléčnou nebo citrónovou. Ovocné medoviny neokyselujeme. Upravujeme bylinami, kořením, chmelem přibližně takto:
Na 100 1 medoviny přidáme 20-30 g skořice, 10 až 20 g hřebíčku, 10-20 g zázvoru, 20-30 g valeriany, 100-200 g čerstvého listí celeru, 30-50 g jalovce, 3 tyčinky vanilky, 50 g máty peprné, 20-50 g růžových plátků, 50-100 g šípků, 50-100 g pomerančové nebo citrónové kůry. Chmele se dává 100-150 g na 100 1. Kombinaci přísad určíme časemza pomocí praxe. Tyto přísady vložíme do plátěného pytlíku, povaříme v malém množství roztoku, který vlijeme do celé směsi nebo vložíme sáček do chladného roztoku a necháme vložený po celou dobu kvašení. Ke kvašení použijeme čistých odrůd kvasinek, nejlépe Tokaj, Madeira, Malaga - namnožených podle přiloženého návodu. Po ukončení kvašení medovinu stočíme a necháme dozrát při snížené teplotě (10-15 °C). Lehké medoviny - čtyřnásobné - dozrávají za rok, dvojnásobné a trojnásobné za 2-4 roky, těžké a jedenapůltá zrají 5-10 let.
PIVO


Trocha historie
Je jedním z nejstarších nápojů – odhaduje se, že je starší než 10 000 let. Hojně rozšířené již ve starém Egyptě ( i když zatím ještě bez přidaného chmele ), dále v Mezopotámii ( kde se již pravděpodobně chmel v pozdějších dobách přidával ). V Čechách se vyskytují písemné zmínky o pivu již od 10. století. Proslulé chmelnice, známé po celém světě, vznikaly od 11. století na Lounsku, Žatecku a Rakovnicku.

Druhy piva

- podle zabarvení: světlé, černé
- podle druhu kvašení: svrchně, spodně, spontánně kvašená piva
1. lehké: ječné, s extraktem původní mladiny do 7 hmotnostních %
2. výčepní: hlavně ječné, s extraktem původní mladiny od 8 do 10 hmotnostních %
3. ležák: převážně z ječných sladů, s extraktem původní mladiny od 11 do 12 hmotnostních %
4. speciální: převážně z ječných sladů, s extraktem původní mladiny od 13 hmotnostních % a víc
5. porter: tmavé pivo převážně z ječných sladů, s extraktem původní mladiny od 18 hmotnostních % a víc
6. pšeničné: podíl extraktu z pšeničného sladu vyšší než 1/3 celkové hmotnosti
7. kvasnicové: dodatečné přidání rozkvašené mladiny do stáčeného piva
8. ochucené: přidání aromatických látek
9. dále se sníženým obsahem alkoholu, cukru…

Sladové pivo
2kg ječmene
10 litrů vody
200 g cukru
50 g chmele
20 g pivovarských kvasinek

Postup: 1. Ječmen propláchneme vodou a scedíme. Mokrý ječmen rozprostřeme na podnose ( do výšky cca 15 cm ) a přikryjeme navlhčeným plátnem. Takto rozprostřený ječmen necháme 3 dny naklíčit.
2. Naklíčený ječmen rozprostřeme v tenké vrstvě v chladné místnosti a necháme 2 dny proschnout.
3. Proschlý ječmen pražíme na pánvi za opatrného zahřívání ( max. 100 °C ). Podle délky a teploty pražení získá ječmen různě tmavou barvu ( čím déle se praží tím bude výsledné tmavší ).
4. Upražený ječmen rozdrtíme v hmoždíři nebo rozemeleme mlýnkem.
5. Rozemletý ječmen smícháme s vodou, přidáme cukr a chmel.
6. Tuto směs vaříme 2 hodiny a pak ji přecedíme přes plátno.
7. Po vychladnutí přidáme kvasinky nebo droždí a necháme kvasit na teplém místě. V průběhu kvašení odstraňujeme alespoň jednou denně vzniklou pěnu z povrchu.
8. Po 3 dnech pivo stočíme do lahví, poté necháme alespoň 8 dní uležet.
9. Můžeme vychutnávat podomácku vyrobený zlatavý mok a pokud se napoprvé nepovede podle našich představ, dáme ho vypít návštěvě.




Hodnocení: (hodnotilo 13 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)



 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info