Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Linux

Titulek: Linux
Datum vložení: 22.2.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Slovy jednoho pracovníka nejmenovaného IT oddělení: "Já vím, to je ten operační systém, do kterého si každý napíše co chce."
Ano, tak to přesně je. A proč je tahle, na první pohled zdánlivě nebezpečná až nepochopitelná vlastnost, vlastně velikou výhodou?
Linux je volně šiřitelný operační systém, dostupný komukoliv zdarma včetně zdrojového kódu. A každý si do něj opravdu může napsat co se mu zlíbí. Ale je nutné dodat, že Linux používá skutečně velmi mnoho lidí po celém světě, od hackerů a crackerů, přes univerzity až po nadnárodní korporace.
Samozřejmě, že každý, kdo se účastní vývoje Linuxu může vytvořit něco co funguje špatně nebo co není dostatečně bezpečné. Pokud se tak opravdu stane, je chyba obvykle ještě samotnými vývojáři odhalena a opravena tak rychle, že si uživatel všimne až oznámení o opravě. Aby se zamezilo nasazení systému "s chybami", odehrává se vývoj např. linuxového jádra v takzvané vývojové řadě (dá se poznat podle lichého číslování verze - např. 2.1 nebo 2.3), která podléhá rozsáhlému testování.
Ověřené vývojové jádro se stává jádrem stabilní řady s vyšším číslem (sudé číslování verzí - 2.2, 2.4), které je pak součástí různých distribucí Linuxu (RedHat, SuSe, Debian, Caldera, Turbolinux, Corel....). Právě v té možnosti, že "každý" může přispět svými znalostmi k vývoji i jeho kontrole, spočívá evoluce Linuxu a iterace ke stále lepšímu "open source" software obecně. Na tomto místě je vhodné zmínit, v jaké podobě lze Linux získat. Nejobvyklejší formou jsou tzv. distribuce. Jsou sestaveny z vlastního jádra (kernelu) operačního systému a systémových a uživatelských aplikací. Buď si ji můžete koupit pěkně zabalenou v krabici včetně tištěné dokumentace nebo stáhnout zdarma z Internetu anebo si ji můžete (jste-li dostatečně "in") sami vytvořit. O tom, nakolik je Linux dobrý operační systém anebo OS vhodný pro to či ono použití, nemá smysl někoho přesvědčovat. To se musí prostě vidět a zažít na vlastní kůži. Pokud jste dosud neměli tu možnost, rádi Vám takový nezapomenutelný zážitek umožníme. Obecně známé pravdy o Linuxu:

Linux je unixový klon napsaný finským studentem Linusem Torvaldsem za asistence spousty nadšenců i profesionálních programátorů z Internetu. Má všechny přednosti, které od moderního operačního systému očekáváte: skutečný multitasking, je velmi stabilní (po správné konfiguraci může běžet dlouhé měsíce bez nutnosti jej restartovat), je zadarmo (pro 5, 200 či neomezené množství uživatelů - pořád stojí 0,- Kč).

Jako server má nízké nároky na hardware (např. PC s procesorem i486 a 24MB RAM může zároveň dělat server, směrovač i firewall pro malou lokální síť). Linux byl nejprve vyvíjen pro PC s procesory intel. V současné době jej můžete provozovat na řadě jiných platforem: ARM, Compaq (DEC) Alpha (viz test-drive), SUN Sparc, M68000 (počítače Atari, Amiga), MIPS, PowerPC a další. Další výhodou Linuxu je, že ho lze velmi dobře vzdáleně spravovat (bezpečným šifrovaným kanálem) a to na takové úrovni, jako kdybyste u něj přímo seděli. Instalace Linuxu jakožto desktopu může celkově zabrat zhruba 1-2 GB na Vašem disku, jako server obvykle 100-500 MB, existují však distribuce, které se vejdou na pár disket, případně může kompletně běžet tak, aniž by využíval pevný disk a systém lze startovat např. z flash paměti. Obvykle je Linux používán na serverech, pracovních stanicích nebo jako firewall či směrovač. Méně obvyklé bývá použití Linuxu ve speciálních systémech a tzv. "embedded" systémech (audio/video přehrávače, průmyslové automaty, "wearable" systémy, navigační systémy, profesionální letecké simulátory apod.). Jako server nachází Linux velmi široké uplatnění, od malého serveru pro firmu se dvěma zaměstnanci až po robustní multiprocesorové systémy pro velké podniky. Lze jej využít pro poskytování informací směrem do Internetu i intranetu (WWW, FTP, News, ...), jako server pro elektronickou poštu, fax server, DNS server, zálohovací i souborový server jak pro unixové systémy tak i pro počítače s MS Windows, jako databázový server (Informix, Oracle, InterBase, PostgreSQL, Sybase, ...) a další. Pokud stále váháte nad volbou operačního systému pro Váš server, rádi Vás přesvědčíme v praxi. Linux má budoucnost!.Hodnocení: (hodnotilo 21 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info