Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

LCD - Displeje z tekutých krystalů

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Počítače / Informatika > LCD - Displeje z tekutých krystalů
 
Titulek: LCD - Displeje z tekutých krystalů
Datum vložení: 7.4.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Zkratka LCD pochází z anglického názvu Liquid Crystal Display (likvid - tekutina, kapalina, krystal displej - obrazovka). Někdo zná tento displej z notebooků. Lze ho ale použít i místo klasického monitoru a předpokládá se, že do tří let jeho cena klesne tak, že bude dostupný všem. Firmy používají nástěnný panel LCD k prezentacím. Jeho přednosti jsou: je lehký, spoří prostor, nevyzařuje, má ostrý obraz.
LCD panel se skládá z buněk. Ty jsou tvořeny elektrolumiscenční výbojkou, dvěma polarizátory. Mezi dvěmi orientačnímy filtry se nachází vrstva tekutého krystalu.V klidovém stavu prochází světlo tekutým krystalem - tedy buňka svítí. Zapnutý zdroj střídavého napětí změní vnitřní strukturu tekutého krystalu a světlo je zablokováno na polarizátoru – buňka tedy nesvítí. Intenzita světla se mění velikostí napětí připojeného k elektrodám.
Kolik buněk je potřeba na displej? Pro rozlišení 1024 X 768 bodů je třeba 768 432 buněk pro černobílý. Pro barevný 3x více, protože ze třech základních barev (červená - red, zelená - green, modrá - blue) lze namíchat všechny barvy spektra. Podle prvních písmen tří základních barev se říká barevným displejům RGB displeje.
Existují dvě základní varianty provedení LCD – pasivní (levnější) a aktivní (dražší). U pasivních LCD řídí celý řádek nebo sloupec jeden tranzistor. Pomalu reaguje na změny obrazu a má bledší barvy. Aktivní displej má přímo u buňky jeden tenkovrstvý tranzistor. Proto je zobrazení rychlejší a barvy zářivější, ovšem je dražší. Brzy však vytlačí pasivní displeje z trhu.Hodnocení: (hodnotilo 39 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info