Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

HW se zaměřením na základovou jednotku

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Počítače / Informatika > HW se zaměřením na základovou jednotku
 
Titulek: HW se zaměřením na základovou jednotku
Datum vložení: 13.9.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
HW se zaměřením na základovou jednotku
Hardware jsou součástky počítače bez nichž by nebyl PC schopen pracovat. Jsou to elektronické součástky, které jsou na základové jednotce někdy nazývané základová deska, motherboard, mainboard. Některé součástky HW mohou být součástí základové jednotky(integrované součástky), nejčastěji to bývají grafické karty a zvukové karty.

Základová jednotka je deska, na které jsou umístěny konektory pro procesor nebo procesorovou desku. Procesor je jedním z určujících prvků vlastností celého systému. Na základní desce je dále sběrnice s konektorem pro další desky (karty), systémový řadič, řadič DMA, řadič přerušení, řadič paměti, čítač, řadič klávesnice, cache, konektory pro BIOS, a řada dalších obvodů.

Velkou část desky zabírají sběrnice. PCI, AGP ,apod. AGP sběrnice je určená pro grafické karty,ale některé grafické karty používají sbernici PCI .Samotné sběrnice PCI se nejčastěji používají k připojení doplňkových HW např. TV tuner, zvuková karta, modemy,apod…

K základové jednotce jsou připojeny všechny součásti PC tzn. zdroj, FDD mechaniky, CD nebo DVD mechaniky, HDD, grafické karty, zvukové karty ,RAM ,CPU, BIOS, a další třeba doplňkové součásti. Součástí základové jednotky je PS/2 port pro zapojení myši a klávesnice, USBsběrnice, LPT, FDD port, SATA konektory, UATA port a porty COM

Zdroj, je hw napájený z elektrické sítě a vede proud do základové jednotky a jiných hw součástí, které nejsou přímo zapojeny do nějaké sběrnice na základové jednotce, a potřebují k chodu proud.
Formáty zdrojů
ATX
micro ATX
mini ATX
NLXFDD mechanika je hw, používaný pro čtení a zápis na disketové jednotky, které se dnes moc nepoužívají kvůli jejich kapacitě, která je 1,40MB a kvůli jejich zastaralosti.FDD mechanika je připojená pomocí kabelů na základovou jednotku do FDD portu.a napájená ze
zdroje.CD nebo DVD mechaniky slouží také k zápisu a čtení přenoných médií CD-ROM nebo DVD-ROM, které jsou dnes běžně používané. K zápisu na média si musíme pořídit tzv. vypalovačky, které jsou schopny zapisovat na média. Existuje několik druhů vypalovaček i čtecích mechanik. Čtecí mechaniky existují na + nebo – a nebo ± média, a takové jsou i vypalovačky, nejlepší jsou zamozřejmě ±, protože jsou schopné zapisovat a číst oba druhy médí, pak ještě existují RW mechaniky,které jsou schopné přepisovat data na médiích samozřejmě jsou k tomu speciálně určená média. Tyto dva druhý medií(DVD,CD) jsou oblíbené díky jejich kapacitě CD-700MB, a DVD-4,7GB. Stejně jako jsou FDD mechaniky zapojeny do základové jednotky a napájené ze zdroje, tak je to i u CD nebo DVD mechanik.


HDD - pevný disk je část počítače, na kterém jsou uložená téměř všechna data, od OS po uživatelská data, programy,…Pevný disk, je také zapojený pomocí kabelů do základové desky napájený ze zdroje. Dnes se nejčastěji používají pro zapojení HDD ATA nebo SATA řadiče. Uvnitř této jednotky se nachází několik nad sebou umístěných rotujících kotoučů (disků). Tyto disky se otáčejí po celou dobu, kdy je pevný disk připojen ke zdroji elektrického napájení nezávisle na tom, zda se z něj čte (na něj zapisuje). Rychlost otáčení bývá 3600 až 7200 otáček za minutu. Díky tomuto otáčení se v okolí disků vytváří tenká vzduchová vrstva, na níž se pohybují čtecí/zapisovací hlavy. Vzdálenost hlav od disku je asi 0,3 až 0,6 mikronu.

Pevné disky mají také odlišnou kapacitu, která je mnohem větší než u CD,DVD nosičů, kapacita pevných disků se pohybuje řádově v tisicích MB = GB starší pevné disky mají kapactu kolem 5GB, ale dnešní pevné disky pojmou 80,120,250 a i 400GB dat.Grafická karta je zařízení, které převádí signál z počítače do takové formy, aby jej bylo možné zobrazit na monitoru.

Existuje celá řada grafických karet od nejlevnějších (cca 600 Kč) až po profesionální s cenami ve výší několika desítek tisíc korun. Záleží jen na použití kterou z nich budete potřebovat. Většina prodejců počítačů nabízí počítačové sestavy vytvořené na základě cen jednotlivých komponentů a vůbec nezohledňuje skutečné potřeby toho či onoho zákazníka. Grafické karty se liší svými procesory, typy a velikostí pamětí, sběrnicí, pro kterou je určena a možnostmi rozšíření.

V osobním počítači se nejčastěji setkáte s těmito typy sběrnic: ISA, PCI, AGP. Máte-li hodně starý počítač (max. třídy 486), pak nezbývá než využívat pouze karet typu ISA. Nachází-li se ovšem ve Vašem počítači už sběrnice typu PCI, pak bude v zájmu rychlosti zvolit kartu právě pro tuto sběrnici. Alespoň trochu slušné počítače jsou vybaveny slotem AGP (akcelerated graphic port), který umožňuje ještě vyšší rychlost a přináší řadu dalších výhod.


Procesor a paměť
V zásadě rozlišujeme dva druhy pamětí: pomalé (RAM, DRAM…) a rychlé (FastDRAM, SGRAM, VRAM, WRAM…) a existují 8, 16, 32, 128, 256, 512bitové karty,tato hodnota udává, kolik dat je procesor schopný zpracovat, a tedy i z velké části i o výkonu karty

Zkušený odborník na Vás může vychrlit řadu odborných termínů, ale není třeba se zbytečně obávat. Nemáte-li na obraz svého počítače žádné zvláštní nároky, pak je na trhu mnoho karet, které plně vyhoví Vašim potřebám. Standardem v této oblasti jsou karty s velikostí paměti (na grafické kartě, ne na základní desce) 4 až 8 MB. Chcete-li ovšem používat náročnější programy a především pak hry, bude lepší se zeptat na tzv. grafický akcelerátor (také označovaný jako 3D karta). Těch je celá řada a jejich výkony se značně liší. Správnou volbu bude asi lepší konzultovat s odborníkem nebo nahlédnout do některého odborného časopisu, který takovéto karty občas porovnává a vyhodnotí kvality. Obecně se lze řídit radami ohledně procesoru, paměti a sběrnice uvedenými výše.

Grafické karty mají taky několik výstupů samozřejmě záleží také na kvalitě a ceně grafické karty.Grafická karta má minimálně jened výstup pro monitor,pak může mít ještě jeden výstup pro plochý monitor,a tv vstup/výstup na propojení televizoru s PC.

Grafické karty potřebují vlastní chlazení, aby se nepřehřívaly a nenastaly potíže s chodem grafické karty, nebo dokonce nedošlo ke zničení grafické karty. Existují dva druhy chlazení grafických karet: pasivní a aktvní, pasivní chlazení má tišší chod nežli aktivní, ale nedokáže schladit grafickou kartu tak, jako aktivní chlazení.Pasivní chlazení, je takové malé žebrování, umístěné na procesoru podobně jako vzduchem chlazené motocykly mají na válci žebrování.Aktivní chlazení, je o něco hlučnější než pasivní, ale dnes se už vyrábějí tiché grafické karty s aktivním chlazením, a když vemete v úvahu že při chodu běží ještě minimálně jeden větrák ke zdroji,který také nějaký hluk nadělá.Aktivní chlazení je vlastně takový větrák na místě, kde je procesor grafické karty.


Zvuková karta, je součást počítače, která převádí signály zvuku buď z mikrofonu do počítače, nebo z počítače do reproduktorů/sluchátek. Integrované zvukové karty mývají obvykle výstup pro reproduktory/sluchátka označený zeleně, vstup pro mikrofon označený červeně, a ještě mývají jeden vstup pro připojení nebo propojení jiných součástí třeba TV tuneru, FM karty.
Lepší zvukové karty připojené přes sběrnici PCI, mají více vstupů a například i cinch vstupy, aj..


RAM - paměť počítače je zařízení, které slouží k ukládání programů a dat, s nimiž počítač pracuje. Paměti lze rozdělit do tří základních skupin:
* registry: paměťová místa na čipu procesoru, která jsou používaná pro krátkodobé uchování právě zpracovávaných informací
* vnitřní (interní, operační) paměti: paměti osazené většinou na základní desce. Bývají realizovány pomocí polovodičových součástek. Jsou do nich zaváděny právě spouštěné programy (nebo alespoň jejich části) a data, se kterými pracují.
* vnější (externí) paměti: paměti realizované většinou za pomoci zařízení používajících výměnná média v podobě disků či magnetofonových pásek. Záznam do externích pamětí se provádí většinou na magnetickém nebo optickém principu. Slouží pro dlouhodobé uchování informací a zálohování dat. RAM paměti existují 16, 32, 64, 128, 256, 512, 1024, 2048, bitové.Tato hodnota jako u grafické karty udává, kolik dat dokáže paměť zpracovat čím více, tím lépe.Na paměti počítače z velké části závisí rychlost chodu PC. Existují 3druhy RAM pamětí:
* DIMM - ty se používaly dříve, dnes už jsou zastaralé
* DDR - nový typ pamětí
* DDR2 – stejný typ jako DDR, ale je rychlejší(taktovaný na vyšší frekvenci)CPU – procesor, je v podstatě polovodičová součástka tvořená především křemíkovou destičkou s několika příměsemi. Až doposud se používal hlavně hliník (Al), ale v současnosti se již objevují procesory (firmy IBM, AMD v továrně v Drážďanech) s mědí jako příměsí (měď je totiž mnohem lepší vodič el. proudu než hliník). Procesory také mají svůj výkon v např 2,56GB, a nyní vyrábí procesory dvě hodně známé značky AMD a Pentium.Procesor potřebuje také své vlastní chlazení,a tak je na něm umístěné žebrování ve tvaru krychle, s připevněným větráčkem na vrchu, nebo se používají jenom větráky.Procesory se řadí do několika socketů.Samotný procesor je velmi malá plochá destička, ale jeho větrák zabírá poměrně dost místa.

Hodnocení: (hodnotilo 51 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info