Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Problém roku 2000

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Počítače / Informatika > Problém roku 2000
 
Titulek: Problém roku 2000
Datum vložení: 20.10.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Co je problém roku 2000?
Termínem "problém roku 2000" se označují souhrnně všechny negativní důsledky toho, že mnoho elektronických zařízení, používajících při svém provozu datum, předpokládá hodnotu letopočtu maximálně 1999 a další roky opomíjí. Problém se zdaleka netýká jen počítačů a je příliš komplexní na to, aby bylo praktické nebo jen možné jej shrnout do jednoho článku, a tak se zde zaměřím jen na tu jeho část, která se týká počítačového hardwaru.
Podstatou problému je nedostatek v obvodu reálného času, který způsobuje, že na konci roku se o jedničku zvýší pouze poslední dvojčíslí roku, takže po letopočtu 1999 následuje 1900. Na začátku osmdesátých let, kdy bylo nutné šetřit každým tranzistorem a konec století byl vzdálen 20 let, byla tato nedokonalost naprosto zanedbatelná. S každou další generací osobních počítačů se však tento obvod používal stále znovu a znovu, aniž by si někdo uvědomil blížící se rok 2000 a problém s tím spojený, takže většina dokonce i dnes prodávaných počítačů má stále tuto chybu, přestože je již dvě desetiletí stará.

Důsledkem toho je, že aplikační program (např. účetnictví) pracuje namísto s rokem 2000 buďto s rokem 1900, nebo s rokem 1980 (podle použité metody zjištění data). Tato chyba může mít dalekosáhlé důsledky: nesmyslné výsledky programu a nepoužitelnost dat, které nejsou v prvním okamžiku zřejmé, mohou způsobit i přímé finanční škody. Například provedete-li účetní zápis dne 5.1.2000 a program si bude myslet, že je 5.1.1900, zařadí jej před dosavadní zápisy a nezahrne jej do výpočtu DPH za první období roku 2000. Stroj zakoupený v roce 1999 bude rázem v používání -99 let, uskladněné potraviny se automaticky vyřadí jako prošlé (takový případ už se dokonce stal) atd.

Jak zjistím, jestli je můj počítač připraven?
Existuje mnoho různých testovacích programů, které jsou schopny určit, zdali počítač potřebuje opravu nebo ne. Jedny z mnoha programů jsou následující:

Program BugFix je šířitelný (sharewarový), licenčně omezený program, který prověří celý počítač a opraví jen některé části. pro opravu všech nutných částí počítače je třeba zaplatit licenci.

Program Ytest2000, který existuje jednak jako samostatný volně šiřitelný program, a jednak jako součást opravného programuThats Y!, má sice jen jednoduché textové prostředí, zato však nejkompletnější soubor testů ze všech programů, které jsme vyzkoušeli. Testuje přechod na rok 2000 a přestupnost roků 2000 až 2010, a to všechno jak v DOSových hodinách, tak i v BIOSu a paměti CMOS. Podle našich zjištění to kupodivu není zbytečný přepych.

Bypass 2000české firmy Alwitronic se vyznačuje velice komfortním prostředím a českou nápovědou. Umožňuje otestovat přechod na rok 2000 času v DOSu, BIOSu i paměti CMOS, a dále přestupné roky v DOSovém datu (nikoli však v BIOSu ani paměti CMOS).

Ymark2000firmy NSTL jsem vybral proto, že tato firma je světově uznávanou autoritou v oblasti testování počítačů.. Tento test však není schopen ověřovat datum v paměti CMOS, nýbrž pouze BIOS.

Můj počítač není připraven! Co s tím?
Není třeba zoufat.Hodnocení: (hodnotilo 1 čtenář)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info