Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

smysl nadací

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Český jazyk a Sloh > 311 > 327 > smysl nadací
 
Titulek: smysl nadací
Datum vložení: 29.3.2008

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Je to jako začarovaný kruh: na to, abychom měli nějaké slušné zaměstnání potřebujeme logicky slušné vzdělání, jenže abychom něco vystudovali, musíme mít kromě intelektu (v dnešní době téměř nepodstatné, protože ten, kdo nemá patřičné IQ, může chodit na soukromá zařízení, kterým záleží především na penězích, popř. na sponzorských darech) dostatek peněz na koupi učebnic, sešitů, bloků a dalších kancelářských potřeb. Pak je nutné mít něco našetřeno na různá divadelní představení a podobné akce, kterých se škola povinně účastní (divadlo hraje nějaký propadák, tudíž se nedaří prodat lístek na večerní představení, a tak škola nařídí, že všichni musí jít se nudit do divadla).

Tak jsme se dostali k tomu, že potřebujeme finanční prostředky. A ty nám dá kdo? Jít na brigády je skvělý nápad, jenže pro zaměstnání potřebujeme vzdělání a student toho tak moc nesežene. Tak kam jít dál? Rodiče? Ti nás sponzorují až až. Přídavky nám stát nedá, protože nemá potřebné prostředky. Naše milovaná vláda nehodlá utáhnout si opasek a naopak si ho ještě ráda povolí. Takže musíme zavítat jinam. Teď naší jedinou nadějí jsou různé nadace.

Možná by bylo vhodné říct, co to ta nadace vlastně je. Nadace je majetková podstata, jejíž výtěžek podle vůle jejího zakladatele má sloužit určitému účelu, obvykle sociálnímu nebo kulturnímu, ve středověku zejména církevnímu. Takhle krkolomně je to nějak napsané na internetové encyklopedii. Jednoduše řečeno: udělejte něco záslužného a dostanete finance.

Historie studijních nadací: Svůj základ mají v Čechách v tzv. seminárních nadacích, jež byly zřizovány hlavně od vynikajících katolických rodin šlechtických v různých jezuitských kolejích. Nejstarší taková nadace byla založena v Čechách již na sklonku XVI. stol.

Naše škola je také zapojena do nějaké nadace, konkrétně to je nadace věnovaná Hlávkovi. Přepokládám, že tohle bude psát každý, a tak ještě vyjmenuju pár dalších nadací a o téhle se tak moc zmiňovat nebudu. Např. nadace VIA (podporuje a posiluje aktivní účast veřejnosti na rozvoji demokratické společnosti ČR). Mezi nadace můžeme zařadit i linky důvěry (Modrá linka důvěry, Linka bezpečí apod.) nebo azylové domy a krizová centra.

Za jednu z nadací vůbec je třeba zmínit Chartu 77, která kritizovala politickou a státní moc za nedodržování základních lidských a občanských práv. Mezi zakladatele patřili: Václav Havel, Jan Patočka, Zdeněk Mlynář, Jiří Hájek, a Pavel Kohout. Takováto organizace vznikla v letech 1977 - 1978.

Závěrem bych tedy dala do jedné věty tohleto ,,tlachání“: smyslem nadací je ulehčovat život těm, kdo si zaslouží si ho ulehčit z jakýchkoli důvodů. Bylo by přece smutné zanedbávat dnešní už tak dost zanedbanou inteligenci. Je třeba ji nějakým způsobem rozvíjet!

Potřebné informace k sesmolení tohoto slohu byly čerpány:
http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/73542-nadace
http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/304161-nadace
http://cs.wikipedia.org/wiki/Charta_77Hodnocení: (hodnotilo 20 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info