Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Je vandalismus součástí naší kultury?

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Český jazyk a Sloh > 311 > 327 > Je vandalismus součástí naší kultury?
 
Titulek: Je vandalismus součástí naší kultury?
Datum vložení: 11.5.2008

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Je vandalismus součástí naší kultury ?

Slovo vandalismus je odvozeno od jména germánského kmene Vandalů, kteří roku 455 dobyli velkou část Itálie, zpustošili Řím a do dějin vešli tím, že nesmyslně zničili obrovské
kulturní bohatství tehdejší civilizace.

I my, lidé kulturní civilizace se denně setkáváme s řáděním vandalů, a to v podobě posprejovaných omítek domů, vyvrácených dopravních značek, poničených laviček,
polámaných stromků, převrácených košů s odpadky, odcizených poklopů z kanalizace.
Výčet škod způsobených vandaly dnešní doby je opravdu bohatý. Za jeden z nejhorších projevů vandalismu pokládám krádeže uren, soch a ničení pomníků na hřbitovech. Ani
tato pietní místa posledního odpočinku našich zesnulých nezůstávají uchráněna. Bohužel ve většině případů se pachatelé těchto krádeží nebo vandalismu vůbec nezjistí a pokud ano, tak tresty za tyto činy nejsou odstrašující.

Za určitý projev vandalismu lze také považovat ničení životního prostředí, kdy vedení velkých podniků a firem se neštítí ničit naše okolí jakýmkoliv způsobem, od vypouštění odpadních vod do řek, zakládání černých skládek, až po znečišťování ovzduší. A to vše jen pro vlastní pohodlí a prospěch vlastních peněženek a bankovních kont.

Málokdy je však vidět, že proti vandalům někdo zasahuje a zastavuje jejich řádění. Proč tomu tak je ? Za prvé, lidé se bojí, aby se nestali také terčem útoku výtržníka. Za druhé, v Českých zemích od dob socialismu jsou lidé zvyklí tolerovat věci, které se dějí v okolí, ale nezasahují do jejich soukromí. Navíc, když někdo zboří neoblíbenému sousedovi, který má o dva metry větší zahradu, nebo lepší auto, plot, tak jsou ještě rádi a projevují svoji škodolibost.

Podle mého názoru není vandalismus jen primitivní a hlavně bezdůvodné ničení majetku a psychiky ostatních, ale i závist, bezcitnost a cynismus. Cílem je, upozonit na sebe, zničit to, co vytvořili jiní a také snadný výdělek. Myslím, že takový člověk-vandal je ve většině případů bez pocitu viny a hlavně bez trestu.

V boji proti vandalům si musíme položit otázku, proč aktivněji nezasahují příslušné orgány. Máme přece zákonodárce, úřady, policii a městskou policii. Na jednu stranu se tyto instituce neobejdou bez pomoci občanů, na druhou stranu mají ale „svázané ruce“ současnou legislativní úpravou zákonů, která postih vandalismu moc neřeší. Máme sice zákony na postih vandalismu, ale jsou v nich nedostatky. Proto je možné přinést do sběrny kovů urny, busty, bronzové náhrobní desky. Kolik si lidé ve sběrně vydělají na takové protizákonné koupi a kolik hřbitovní zloděj? Zřejmě se to oběma stranám vyplatí.

Když už je vandal chycen a pokutován, tak je tady opět problém. Pokuty bývají nízké a a někdy nevymahatelné, to když je vandalem třeba nezaměstnaný nebo sociálně slabý. Myslím, že vandalismus u nás by se měl řešit jako v ostatních zemích, poškozené věci napravit a zaplatit, nebo se zapojit do veřejně prospěšných prací. Než se ale příslušné orgány zapojí do postihů vandalismu a my lidé, budeme dále nevšímaví, budou mít vandalové v naší zemi stále ráj.Hodnocení: (hodnotilo 17 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info