Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Je sociologie pravá věda?

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Český jazyk a Sloh > 311 > 327 > Je sociologie pravá věda?
 
Titulek: Je sociologie pravá věda?
Datum vložení: 2.2.2009
Referát vložil: majka

 

squareVClanku:
id='square-ir'
JE SOCIOLOGIE PRAVÁ VĚDA?

"Sociologie je VĚDA o společnosti" - aspoň takto jsme se to učili právě v ZSV, ale je to pravá věda???
Těžko říct, co si představit pod pojmem pravé vědy. Možná poznání, pozorování nebo experimentování s poznatky.
Poznání v sociologii? To je úplně všechno, protože nikdo nemá od narození takový dar, aby vše věděl hned. Všichni musí poznávat různá zákoutí věd, ať je to matematika, ZSV, český jazyk, cizí jazyk, ale i chování k cizím lidem, mluvení, atd. V případě sociologie to není jiné. I v sociologii poznáváme různé záhady, které nám život dosud nevysvětlil zkrátka jim nerozumíme.
Na rozdíl od běžného pozorování, je vědecké pozorování činnost záměrná. Znamená to, že když je vytýčen nějaký cíl pozorování, jedná se o plánovité sledování jevu, což znamená, že je předem stanoveno, kolik pozorování se uskuteční a případně jsou stanoveny další podmínky pozorování (jako je doba, po kterou bude probíhat apod.).
Pokus neboli experiment je soubor jednání a pozorování, jehož účelem, je potvrdit nebo vyvrátit poznatek. Experiment je základem rozšiřování vědeckého poznání.
Vědy se navzájem liší předmětem zkoumání nebo metodou.
Co je předmětem zkoumání v sociologii? Vztahy mezi lidmi, sociální životy různých typů lidí (rasy, náboženství...), začleňování člověka do společnosti aj..
Vše co zkoumáme, čím se zabýváme, co je nám záhadou, je podle mého názoru věda. Celý život, vyznat se v něm, pochopit jej, je vlastně jedna velká věda.Hodnocení: (hodnotilo 16 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info