Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Prescot Joule James

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Prescot Joule James
 
Osobnost: Prescot Joule James
Datum vložení: 16.2.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
James Prescot Joule
1818-1889
James Prescot Joule zkoumal přeměny tepelné energie na mechanickou a elektrické na tepelnou.Zabýval se pokusy, které děláme pokaždé, když do vody vkládáme do vody ponorný vařič, abychom si uvařili čaj.Podle Jouleova zákona si dnes snadno spočítáme výkon vařiče a zjistíme, za jak dlouho se vody uvede do varu.Tento vědec nebyl fyzik, ale zámožný majitel pivovaru nedaleko Manchesteru.Fyziku a chemii studoval ze záliby u nestora anglických chemiků Johna Daltona.V roce 1841 publikoval svůj zákon o tom, že množství tepla vznikajícího při průchodu elektrického proudu vodičem je úměrné čtverci proudu.Ještě před Joulem dospěl k tomuto poznatku Heinrich Lenz (1804-1865), původem z estonského Tartu, který působil v Petrohradu.Jak se však stává, měl smůlu a publikoval svůj objev o dva roky později než Joule.
Joule pokračoval ve svých experimentech a v roce 1843 jako dvacetipětiletý uveřejnil tytéž závěry, k nimž dospěl v Ňemecku Mayer.Také Jouleovy se nesetkaly se zvláštním porozuměním a budily spíše nedůvěru.Nakonec se Jouleovi dostalo cti, že jeho jménem byla nazvána jednotka pro měření energie, joule.Hodnocení: (hodnotilo 165 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info