Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Venezuela

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Zeměpis > Státy > Venezuela
 
Titulek: Venezuela
Datum vložení: 30.3.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Její rozloha je 912 050 km2. Rozkládá se na 0°-12° severní šířky a 59°-73° západní délky. Žije zde 21 844 000 obyvatel. Hlavním a největším městem je Caracas, ve kterém žijí téměř 3 miliony obyvatel. Úředním jazkem je Španělština.

Dováží se sem strojírenské výrobky, automobily, chemikálie, potravinářské zboží a potraviny. Vyváží se surová ropa, výrobky z ropy, železná ruda a káva. Měna ve Venezuele je bolívar 1 bolívar je 100 centimů. Státní zřízení je Federativní republika.

V městských oblastech, a to zejména v Andách a kolem severního pobřeží, žije 85% obyvatel. Nyní se začínají rozvíjet i menší oblasti podél řeky Orinoko. Caracas leží v údolní průrvě náhorní Andské plošiny a žije v něm 16% všech obyvatel země vývoj měst je závislý na obchodu s ropou, průmyslovém rozvoji a těžbě materiálů.

Andy se táhnou od hranic s Kolumbií až na severovýchod k Trinidadu. Horské pásmo Meridské Kordillery dosahuje výšky 5007 metrů (hora Pico Bolivar).

Na sever od tohoto pásma jsou nížiny a kolem Maracaibského jezera jsou močály. Objevitelé nazvali zemi podle charakteru krajiny Malými Benátkami (Venezia)- Venezuela. Na jih od And jsou rozsáhlé planiny Oriontské nížiny, které zabírají 30% země, dalších 40% země tvoří Guyanská vvsočina. Jde o staré krystalické pohoří přecházející v náhorní plošinu ve výšce kolem 2000 metrů. Tato oblast je velmi řídce osídlena a částečně zůstává stále neobjevena. Jsou zde lesy, pastviny, řeky a nejvyšší vodopád na světě - Santo Angel který měří 980 metrů.

Země má různé klimatické podmínky v závislosti na nadmořské výšce. Nížiny kolem jezera Maracaibo mají podnebí horké a vlhké, zatímco Orinocká nížina zvaná Ilanosmá má horká a vlhká léta, ale suché zimy. Caracas, ležící ve výšce 1040 metrů v Andách, má v lednu průměrnou teplotu 19°C a v červenci 22°C.Maracaibo na severním pobřeží dosahuje průměrné teploty 28-29°C.

V zemědělství je zaměstnáno 12% lidí, ačkoli pro pěstování plodin se využívají jen 4% země. Nejůrodnější oblastí je okolí Valencie v okolí Caracasu. Všude se pěstují plodiny sloužící k obživě místních obyvatel v úrod nějších oblastech se pěstují i plodiny určené k obchodování jako je káva, kakao, bavlna, banány a cukrová třtina. Ty se pěstují v nižších nadmořských výškách, kde je tepleji a vlhčeji. Důležitou plodinou pro obživu je rýže pěstovaná v nížinách, zatímco pšenice, kukuřice, brambory a fazole se pěstují v Andách. 60% celkové spotřeby se dováží. Zalesněno je 35% země, ale jen nepatrná část země se vyváží. Těžbou více než 100 milionů tun ropy ročně je Venezuela jednou z nejbohatších latinskoamerických zemí. Pobřeží a mělké vody Maracaibského jezera patří k nejdůležitějším nalezištěm ropy, bohatá ložiska jsou i blízko Barinasu a Orinocké nížině. Ropa představuje pro zemi 80% všech zahraničních příjmů.

V Guayanské vysočině se těží menší množství zlata a diamantů. Jsou tu také naleziště: manganu, fosfátu a uhlí. Hliník je po ropě druhým nejdůležitějším zdrojem příjmu. Ročně se zde těží 12 milionů tun železné rudy, z nichž část se vyváží do Baltimoru v USA. Země má také zdroje zemního plynu.

Nejdůležitější průmyslová odvětví zpracovávají ropu a železo, dále jsou to strojírenské obory a výroba potravin. Země plánuje rozšíření dosavadních 363km železniční sítě. V porovnání má Česká republika asi o 9000km více.

V Caracasu je přístav La Guiara důležitým oceánským přístavem je Puerto Cabello. V zemi je 7 letišť.

Hodnocení: (hodnotilo 77 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info