Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Somálsko

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Zeměpis > Státy > Somálsko
 
Titulek: Somálsko
Datum vložení: 5.4.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Větší část poloviny země vyplňuje široká pobřežní nížina, do které zasahují výběžky etiopských plošin Ogadenu a Bale. Severní část ležící při Adenském zálivu se z Etiopie táhne suché skalnaté pohoří Ogo budované starými horninami. Směrem k jihu přechází pohoří v plošinu Haud. Úzká a vyprahlá pobřežní nížina na západě má jméno Guban. V severní části neexistují stálé vodní toky, pouze vádí. Jih protékají dvě významné v Etiopii pramenící řeky Džuba a Šebele, kterým pobřežní písečné duny brání stovky kilometrů ve vyústění do oceánu. Somálsko je zaostalý stát, jeden z nejchudších na světě. Průmysl je zanedbatelný a představuje jej pouze zpracování zemědělské produkce. Těží se jen sůl, existují však zásoby ropy, železné a uranové rudy. Železnice neexistuje a silniční síť je krátká a nekvalitní. Spoje a sdělovací prostředky jsou v rukou vlády. Negramotnost je vysoká 75% a zdravotní péče je odkázána na zahraniční pomoc.

Hodnocení: (hodnotilo 67 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info