Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Taiwan - ostrov

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Zeměpis > Státy > Taiwan - ostrov
 
Titulek: Taiwan - ostrov
Datum vložení: 6.4.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Rozloha tohoto ostrova, který leží v Jihočínském moři je 36 179 km čtverečních. Od pevniny je oddělen Taiwanskou úžinou a má tvar tabákového listu. Taiwan ležína na východ od čínského pobřeží 200 km. Je dlouhý asi 400km a široký přibližně 200km. Ostrov se rozkládá na obratníku raka. Povrch je většinou hornatý a vyznačuje se prudkými výškovými rozdíly. Na 62 bodech přesahuje horské pásmo výšku 3000m. Nejvyšší hora Taiwanu je Yushan /Tyrkysová hora/, která měří 3997m. Ostrov má 21 616 000 obyvatel a hl. město Taipei má z toho čísla 3 000 000. Úředním jazykem je čínština, ale mluví se zde také různými domorodými jazyky. Hustota zalidnění je 597 obyvatel na km čtvereční.
Klima na Taiwanu je subtropické až tropické a s výjimkou extrémních výšek teplota neklesá v létě pod 10 stupňů celsia. Srážky jsou velice časté a vydatné. Taiwan leží v pásu tropických monzunů a zároveň na trasách východoasijských cyklonů. Kalamity, způsobené větrnými smrštěmi, postihují ostrov nejčastěji v červenci a v srpnu a mají na svém kontě velké škody na úrodě a na komunikacích.
Podnebí je vhodné pro pěstování: rýže, cukrové třtiny, banánů, ananasů, citrusových plodů a jiného subtropického ovoce. Na ostrově se chovají: prasata a drůbež a těží se uhlí, síra, ropa, zemní plyn, zlato a měď.
Ze země se vyváží: elektronická a elektrotechnická zařízení, stroje, oděvy, kovy, výrobky z kovů, textil, hračky a plastické hmoty.
Na ostrově je též mnoho domorodých kmenů: Ataytové, Saisiyalové, Paiwanci, Rukaiové, Bununové, Isaoové, Yamiové, Puyumaové. Obyvatelé ostrova se dělí do tří skupin:
1. Příslušníci domorodých kmenů
2. Potomci čínských přistěhovalců před rokem 1895
3. Přistěhovalci po roce 1945
Kultura je ovlivněná Čínou, takže je velice barevná a lidé se chovají vstřícně a mile.

Hodnocení: (hodnotilo 102 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info