Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Jamajka

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Zeměpis > Státy > Jamajka
 
Titulek: Jamajka
Datum vložení: 20.4.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Alfabetizace na Jamajce je asi 85%, ženy se dožívají zhruba 75 a muži 73 let. Náboženství je uznáváno především křesťanské, ale nezanedbatelná část obyvatel je uctívači různých sekt a kultů. Úřední jazyk je angličtina a měna je jamajský dolar. Na ostrově žije 76% černochů a 15% mulatů, zbytek jsou běloši a jiní míšenci. 41% lidi pracuje ve službách.


Hospodářství: se zakládá především na bauxitu, třtinovém cukru a turistice.

Zemědělství: se zabývá pěstováním hlavně třtiny, kávy, banánů a brambor

Z nerostného bohatství: je využíván především bauxit, sádrovec a vápenec.

Dějiny: Ostrov byl objeven při 2. Kolumbově výpravě a byl také hned kolonizován Španěly . Původní obyvatelstvo bylo vyhubeno a po Španělích ji získala Británie. Po vyhlášení nezávislosti v rámci BSN se dostávají k moci nacionalistické skupiny, vedené Michaelem Normanem Manleym a začínají spolupracovat s Kubou. Kvůli zvýšení daní pro americké a kanadské těžařské společnosti se dostává s těmito zeměmi do konfliktu. Po nich nastoupily konzervativní vlády, které se dodnes pokoušejí napravit situaci a obnovit stabilitu .

Hodnocení: (hodnotilo 57 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info