Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Australie

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Zeměpis > Státy > Australie
 
Titulek: Australie
Datum vložení: 30.5.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Austrálie a Oceánie
Nejmenším kontinentem, zahrnujícím jen 6% pevniny na světě, je Austrálie a okolní ostrovy označované souhrnným názvem Oceánie. Tento nejmenší světadíl se vyznačuje i nejnižším počtem obyvatel, pokud do této statistiky nepočítáme Antarktidu. Největší procento pevniny tohoto kontinentu zabírá samotná Austrálie tvořící samostatný stát, dalšími většími pevninami jsou ostrovy Nový Zéland a Papua – Nová Guinea. Před dávnými časy spolu zřejmě tvořili jeden celek, který se však vlivem pohybů zemské kůry oddělil od Asie. Další tisíce malých ostrovů a ostrůvků v Tichém oceánu vznikly především díky sopečné činnosti nebo jsou korálového původu. Přestože je Austrálie velmi málo členitá, poskytuje její příroda nesmírně zajímavé možnosti. Jako důsledek dávných geologických činností, kdy došlo k oddělení a tím i k izolaci tohoto kontinentu, můžeme na tomto místě najít spoustu endemických druhů zvířat, především vačnatců, jako jsou klokani, medvídek koala, ptakopysk, ježura apod. Další druhy se zde dostaly s osadníky.

Jedná se například o stáda divokých koní, králíky, velbloudy nebo známé psy dingo. Protože zde nemají přirozeného nepřítele, velmi se jim daří a bohužel postupně vytlačují zdejší faunu. K nejkrásnějším a nejzajímavějším přírodním oblastem Austrálie však patří okolní oceán s bohatým podmořským životem. Především oblast největšího korálového útesu na světě, který se táhne podél australského pobřeží, je světovým unikátem. Právě z tohoto důvodu je Austrálie a většina ostrovů v Tichém oceánu hojně navštěvována turisty. Lákadlem jsou především korálové útesy, které jsou rájem pro potápěče. Lákají také zajímavé tradice místních obyvatel a úžasná příroda. K velmi oblíbeným místům tohoto kontinentu patří Havajské ostrovy, ostrovy Fidži, Šalamounovy ostrovy a další ostrůvky v oblasti Mikronésie nebo Francouzské Polynésie, Tahiti, Bora Bora, Vanuatu. Na mnoha těchto ostrovech žili ještě v 19.století kanibalové. I když by se mohlo zdát, že je Austrálie pro turisty z Evropy trochu z ruky, patří k velmi atraktivním a hojně navštěvovaným místům. Turisty přitahuje především exotická krása tohoto světadílu a touha poznat vzdálené krajiny.

Hodnocení: (hodnotilo 353 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info