Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Švédsko

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Zeměpis > 307 > Švédsko
 
Titulek: Švédsko
Datum vložení: 25.9.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Švédsko

Hlavním městem Švédska je Stockholm. Na Čechy Stockholm může působit podobně jako Praha. Je to velmi staré město, plné krásných historických památek. Žádný zběsilý ruch na ulicích, spíše spousty turistů, krámy plné zboží a suvenýrů, ale ne zas tolik křiklavé a vlezlé.
Mnoho lidí si myslí, že kvůli dlouhým zimám se lidé ve Skandinávii častěji páchají sebevraždy. To je jeden z několika mýtů o Skandinávcích. Ve skutečnosti je počet sebevražd ve Švédsku srovnatelný s jinými západoevropskými zeměmi. Tento mýtus prý vznikl po 2. světové válce, kdy Švédsko jako jedna z prvních zemí na světě začalo uvádět přesné statistické údaje o sebevraždách na svém území.
Švédsko je zemí, která se již několik desítek let velmi cílevědomě stará o vytváření a udržování rovných příležitosti mužů a žen. Za mnohé mluví skutečnost, že v současném švédském parlamentu sedí 45,3% žen
Ve Švédsku již od 70. let začal platit zákon, v němž člověk mohl být trestně stíhán za to, když uhodí dítě.
Část Švédska zabírá také Laponsko. Jeho obyvatelé saamové u nás známí jako „Laponci“ by se mohli nazývat praobyvateli těchto končin, neboť předchůdci dnešních Švédů přišli mnohem později. Po vzniku státních útvarů na evropském Severu byli Saamové prakticky bezprávní. Cizinci tu vybírali daně, postupně obsadili pozemky a pronásledovali laponskou řeč a tradice. Saamové byli degradováni na osoby "druhé kategorie" a vysmíváni. V 60. letech našeho století již hrozila konečná asimilace... Avšak téměř na konci své národní existence v sobě Saamové našli energii a sílu ke změně.

Hodnocení: (hodnotilo 248 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info