Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Island a Norsko

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Zeměpis > Státy > Island a Norsko
 
Titulek: Island a Norsko
Datum vložení: 9.2.2007
Referát vložil: Michaela Tauchmanová

 

squareVClanku:
id='square-ir'
ISLAND - 103000km2
POČET OBYVATEL: 279 000 obyvatel
HLAVNÍ MĚSTO: Reykjavik, 100 850 obyvatel
ÚŘEDNÍ JAZYK: islandština

ZAJMAVOSTI: Island má dosud činné sopky. Horké prameny a gejzíry lidé využívají k vytápění obydlí, skleníků, i k výrobě elektřiny. Vnitrozemí je neobydlené, po lávových polích lze dojít k nádherným vodopádům. Islandská republika je nezávislým státem.

PODNEBÍ: Vliv moře udržuje teoloty nad bodem mrazu po většinu roku. V Rejkjaviku je průměrná teplota lednu asi 0 stupňů a v červenci 11 stupňů. Spadne zde 880mm srážek ročně. Severní oblasti a vnitrozemí jsou chladnější.

NOSKO -324220km2 (385364km2 včetně ostrovů Špicberky a Jan Mayen)
POČET OBYVATEL: 4 400 000 obyvatel
HLAVNÍ MĚSTO: Oslo, 470 044 obvatel
ÚŘEDNÍ JAZYK: norský bokmal

ZAJMAVOSTI: Země je velmi hornatá, pobřeží je rozloženo úzkými hlubokými zálivy, kterým se říká fjordy. Největším bohatstvím země jsou lesy, které se m.j. využívají jako surovina pro dřevařskézávody. Na severu země dosud žijí původní obyvatelé Skandinávie-Laponci. Ti chovají velká stáda sobů a s nimi po celý rok kočují. Na východ od Norska leží švédsko.

ZEMĚPIS:Velmi hornatá země,jediné rozlehlé nížiny jsou u Osla a podél jížního pobřeží.Západní pobřeží je přerušováno fjordy-(ledovcem vytvořené hluboké údolí,které bylo zatopeno mořem).Nejdelší je fjord Sogne-203km.


Hodnocení: (hodnotilo 160 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info