Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Velká británie

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Zeměpis > Státy > Velká británie
 
Titulek: Velká británie
Datum vložení: 10.5.2007
Referát vložil: iz7

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Také Velká Británie je ostrovním státem. Od Evropy ji odděluje Lamanšský průliv. Dnes je pod ním proražen tunel, takže poprvé v dějinách se můžeme dostat z pevniny na britské ostrovy "suchou nohou". Tunelem projíždějí rychlovlaky mezi Londýnem a Paříží. Díky své poloze se stala Velká Británie námořní velmocí - královnou moří. V dobách své největší slávy ovládla obrovská území v Africe, severní Americe, celou Indii i Austrálii. Velká Británie má asi 56 milionů obyvatel. Anglie je pouze jednou její částí, stejně jako Skotsko a Wales (vels). Do jednoho státního celku patří i Severní Irsko, ležící na sousedním ostrově Irsko.

Hlavním městem Velké Británie je Londýn. Protéká jím řeka Temže. Londýn se řadí k největším městům světa, má skoro 7 milionů obyvatel, spoustu světového obchodu. Patří i k předním světovím přístavům. Sídlí tu bridská královna, vláda i parlament. V centru města stojí starobylý hrad Tower. Na první pohled by nás určitě upoutaly londýnské patrové autobusy.(Ještě víc by nás možná překvapilo, že v Londýně - a samozřejmě v celé Británii - se jezdí po levé straně vozovky).

K největším průmyslovým městům patří například důležitý přístav Liverpool, odkud pocházeli slavní Beatles, Manchester, podle kterého se nazývá jeden druh látky, nebo ve Skotsku ležící Glasgow. Ve městech Oxford a Cambridge najdeme dvě z nejslavnějších evropských univerzit. Velká Británie je již dlouho vyspělou průmyslovou zemí. Jsou tu rozvinuta snad všechna průmyslová odvětví. Významná je těžba uhlí a také ropy z mořského dna poblíž pobřeží. Ve Velké Británii panuje královna, ale skutečnou moc má parlament a předseda vlády. Británie dala světu mnoho velkých osobností. Máme-li jmenovat jen jedinou, ať je to velký dramatik, autor mnoha proslulých divadelních her William Shakespeare.

Hodnocení: (hodnotilo 260 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Cestovatelský Norimberk.info