Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Madagaskar

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Zeměpis > Státy > Madagaskar
 
Titulek: Madagaskar
Datum vložení: 24.6.2008
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Madagaskar je ostrovní stát Africe. Oddělil se od Afriky v průběhu třetihor (asi před 160 miliony lety) a stále se pohybuje jihovýchodně téměř o 2 cm za rok. Je to 4. největší ostrov na světě. Nyní ho odděluje od Afriky 400 km Mosambického průlivu, ale flora a fauna má s africkou jen málo společné.

Povrch
Ostrov je spíše hornatý, s četnými náhorními plošinami porušené tektonickými pohyby ve střední části. Východ je hornatý - nachází se zde pohoří Ankaratra, kde horské masivy někdy přesáhnou 2 500 m n.m.. Západ Madagaskaru je nížinatý.

Podnebí
Podnebí je tropické vlhké

Vodstvo a srážky
řeky: Mahavavy, Bemarivo, Maevarano, Sofia, Mahajamba, Betsiboka, Ikopa,... jezera:Tsimanampetsotsa, Ihotry, Bemamba, Kinkony, Alaotra Východ Madagaskaru je pod vlivem jihovýchodního pasátu - až 3 000 mm srážek ročně, jednomu místu se dokonce říká "nočník Madagaskaru" protože zde spadne 9 000 mm srážek ročně. Je to v zálivu Antongil. Západ je sušší - 500-1 000 mm srážek ročně.

Fauna a flóra
Rostlinná společenstva na Madagaskaru jsou různorodá a to díky různé namořské výšce. V nejvyšších horách najdeme horské louky, níž tropické deštné pralesy, které čelí lidské těžbě a vypadá to, že brzy prohrají). Místo původních opadavých lesů zde najdeme bambusové křoviny. Na jihozápadě, kde je extra suché podnebí (350 mm srážek ročně), se nachází trnitá buše nebo savany. Degradovaným travnatým porostům se říká badlandy. Najdeme zde však i mangrovové porosty. Na Madagaskaru se kvůli dlouhé izolaci od okolních pevninckých bloků(asi 130 mil. let)vyskytuje velké množství organismů,které jsou vázáni pouze na tento ostrov. Jsou to například lemuři - nejprimitivnější opice na světě. Jiné druhy zde však chybí například dravé šelmy.

Ochrana přírody
Madagaskar byl mezi prvními zeměmi světa,které začaly budovat systém chráněných území. První vznikly již v roce 1927. Bylo jich 8 a pokrýval plochu 284919 ha.Dněšní siť zahrnuje 50 chráněných území, které pokrývají polchu 1698 639 ha.

Hodnocení: (hodnotilo 38 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Cestovatelský Norimberk.info